ČOI: Při slevách loni 43 % prodejců porušilo zákon

03.03.2020 16:32

Slevy jsou celoroční fenomén a proto se i Česká obchodní inspekce kontroluje slevy průběžně. V roce 2019 uskutečnila Česká obchodní inspekce celkem 4 390 kontrol slev a akčních cen a porušení zákonů zjistila více než ve 43 procentech případů. „Obchodníci obvykle neinformují spotřebitele řádně o cenách, nebo deklarovaná cena v letáku nebo v regálu pak často neodpovídá ceně naúčtované u pokladny,“ říká ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

ČOI: Při slevách loni 43 % prodejců porušilo zákon
Foto: coi.cz
Popisek: Česká obchodní inspekce - logo

Česká obchodní inspekce uskutečnila v roce 2019 celkem 4 390 kontrol zaměřených na dodržování zákonů v rámci nabídky zboží ve slevě. Celkem zjistili inspektoři 1891 porušení zákonů, nejčastěji zákona o ochraně spotřebitele, ale i dalších právních předpisů v souvislosti s kontrolou nabídky a prodeje zboží za akční ceny či ve slevě. Jedná se o zjištění porušení právních předpisů u 43,1 % kontrol.

Zjištěná porušení

Z hlediska četnosti porušení právních předpisů nejčastěji docházelo k porušení zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele:

  • v 625 případech byla porušena poctivost prodeje výrobků a poskytování služeb (§ 3), nejčastěji se jednalo o nesprávné účtování,
  • v 656 případech došlo k porušení povinnosti prodávajícího informovat spotřebitele v souladu s cenovými předpisy (§ 12),
  • ve 201 případech nebyly informace k výrobku poskytnuty v českém jazyce (§ 11),
  • ve 279 případech prodejci nevydali doklad o zakoupení výrobku ani na žádost, nebo byl vydán doklad o zakoupení výrobku, ale bez stanovených náležitostí (§ 16).

Dále bylo v menší míře zjištěno porušení i dalších právních předpisů.
V rámci kontrol však Česká obchodní inspekce zjistí i jiná porušení zákona, která se nutně nemusejí týkat slev jako takových (nevystavení dokladu na žádost spotřebitele, prodej alkoholu osobě mladší 18 let apod.).
Například ve 223 případech bylo porušeno nařízení EU o názvech textilních vláken a označování materiálového složení textilních výrobků.

Uložená opatření a sankce

Česká obchodní inspekce v roce 2019 pravomocně uložila v souvislosti s kontrolami slev a akčních cen 1 642 pokut v celkové výši 32 084 000 Kč.
Pozn.: Výše uvedené pokuty jsou souhrnné, které mohou být uloženy i za jiná porušení právních předpisů, která byla zjištěna sice při kontrolách slev a akčních cen, avšak nemusely se nutně týkat přímo slev či akčních cen (například nevystavení dokladu o koupi atd.).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: V Dukovanech proběhne mimořádná zkouška sirén

9:02 ČEZ: V Dukovanech proběhne mimořádná zkouška sirén

Zkouška sirén proběhne mimořádně ve středu 27. října v Jaderné elektrárně Dukovany. Kolísavý tón v d…