ČOI: Zimní turistická sezóna téměř bez sněhu i bez kontrol

15.02.2016 15:51

Netypicky teplé počasí odsunulo začátek zimní sezóny až do předvánočního období, a proto i průběžných kontrol České obchodní inspekce, zaměřených na nabídku a prodej zboží a poskytování služeb v místech, která jsou návštěvníky využívána zejména k zimním sportům a rekreaci, bylo velmi málo.

ČOI: Zimní turistická sezóna téměř bez sněhu i bez kontrol
Foto: Česká televize
Popisek: ČOI

Vzhledem k nepříznivým sněhovým podmínkám byly ski areály a zimní střediska většinou pro veřejnost uzavřeny, což neumožňovalo kontrolu, nebo byly provozovány v omezeném rozsahu. V průběhu necelých tří desítek kontrol byly zjištěny nedostatky v 8 provozovnách, za něž bylo na místě uloženo 5 pokut v hodnotě 6000 Kč a ve zbývajících případech budou uložena opatření v rámci kompetencí ČOI.  Druhá etapa kontrolní akce pokračuje od 2. 1. 2016 a celkové výsledky budou vyhodnoceny na konci 1. čtvrtletí.

V období od 1. 10. do 31. 12. 2015 bylo v rámci kontrolní akce, zaměřené na kontrolu nabídky a prodeje zboží a poskytování služeb v průběhu zimní turistické sezóny, provedeno 27 kontrol, při nichž bylo ověřováno dodržování zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, a dalších obecně závazných právních předpisů v dozorové působnosti České obchodní inspekce. Kontroly byly zaměřeny na fyzické a právnické osoby, které nabízejí k prodeji výrobky nebo poskytují služeb v rámci zimní turistické sezóny, tj. zejména v místech využívaných spotřebiteli v tomto ročním období. Nedostatky, zjištěné inspektory při 8 kontrolách, představují 29,6 % z celkového počtu 27 kontrol.

Zjištěná porušení a uložené sankce

Nejčastěji zjišťovali inspektoři porušení zákona o ochraně spotřebitele (zák. č. 634/1992 Sb.):

  • porušení zásad poctivosti prodeje – nesprávná míra nápojů či hmotnost pokrmů (§ 3, odst. 1, písm. a), bylo prokázáno ve 4 případech
  • neposkytnutí řádné informace o ceně nabízených výrobků nebo poskytovaných služeb (§ 12) – 2 zjištění
  • porušení dalších informačních povinností bylo zjištěno ve 2 případech.

Na základě porušení obecně závazných právních předpisů bylo pravomocně uloženo celkem 5 pokut v hodnotě 6000 Kč, se třemi kontrolovanými subjekty je vedeno správní řízení.

Závěr

Kontrolní akce Zimní turistická sezóna je zaměřena na nabídku a prodej zboží a poskytování služeb v místech, která jsou spotřebiteli využívána zejména v zimním období. Vzhledem k nepřízni počasí byly zejména provozovny, nabízející ve střediscích zimních sportů služby spotřebitelům, v převážné většině pro veřejnost uzavřeny, proto nemohla být tato místa kontrolována. Druhá etapa této kontrolní akce bude probíhat od 2. 1. do 31. 3. 2016, kdy lze předpokládat zlepšení klimatických podmínek, a tím i zahájení provozu služeb, nabízejících spotřebitelům sportovní vyžití i související servis ve ski areálech, na kluzištích, v půjčovnách sportovního vybavení, stáncích s občerstvením atd.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

PROFI CREDIT Czech: Zimní sporty provozuje více než polovina Čechů

14:50 PROFI CREDIT Czech: Zimní sporty provozuje více než polovina Čechů

Podle průzkumu Nielsen Admosphere pro společnost PROFI CREDIT provozuje zimní sporty 55 % Čechů. Nej…