ČOI objevila zdařilé napodobeniny potravin na Tachovsku

11.02.2019 16:41

Zdařilé napodobeniny výrobků zaměnitelných s potravinou zajistila Česká obchodní inspekce. Jedná se o napodobeniny nejrůznějšího ovoce, bonbónů či zákusků.

ČOI objevila zdařilé napodobeniny potravin na Tachovsku
Foto: Česká televize
Popisek: ČOI
reklama

„Velmi zdařilé jsou napodobeniny dortíků - muffinů a obložených croissantů - oblíbených u dětí, objevila v kamenné provozovně na Tachovsku Česká obchodní inspekce pro Plzeňský a Karlovarský kraj. Jsou vyrobené z molitanu a sladce voní,“ říká ředitel ČOI pro Plzeňský a Karlovarský kraj Jan Řezáč.

Česká obchodní inspekce v rámci své kontrolní činnosti mimo jiné sleduje, zda se na trhu nevyskytují výrobky nebezpečné svou zaměnitelností s potravinami (§ 7a zák. č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele). Tyto mohou upoutat pozornost dětí či osob se sníženou rozpoznávací schopností, které je mohou zaměnit se skutečnou poživatinou. A hned první záchyt takových výrobků v letošním roce má svůj primát. Jedná se totiž o jednu z nejzdařilejších napodobenin muffinů a obložených croissantů, které byly kdy na západě Čech zaznamenány. Inspektoři je objevili v kamenné provozovně na Tachovsku. Nejen, že svým tvarem a barevným provedením věrně napodobují originály včetně konzistence (materiál je příjemný, měkký, z pěnového tvrdšího molitanu), tyto výrobky i odpovídajícím způsobem voní. Tím jsou tyto výrobky obzvláště nebezpečné, neboť nejen malé děti či senioři, ale i běžný dospělý člověk tento výrobek bez problému zamění.

Zdravotní následky pak mohou být různé - od zažívacích obtíží po požití, až po život ohrožující vdechnutí malých částí, které bývají jako ozdoby součástí těchto výrobků. Navíc napodobeniny byly nabízeny v transparentních krabicích po 6 kusech a byly deklarovány jako hračky pro děti. V minulosti ČOI na západě Čech zachytila svíčky z vosku ve tvaru jablka, křížaly z jablek a hrušek, či napodobeniny marcipánových zákusků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ZP MV ČR loni vynaložila přes 2,6 miliardy na léčbu pacientů s nemocemi srdce

18:47 ZP MV ČR loni vynaložila přes 2,6 miliardy na léčbu pacientů s nemocemi srdce

Srdce je nejdůležitější sval lidského těla. Za průměrný lidský život zvládne celkem 2,5 miliardy úde…