ČSSZ: Ukončených neschopenek bylo v prvním čtvrtletí o čtvrtinu víc než loni

12.06.2017 21:43 | Zprávy

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) zaznamenala v prvním čtvrtletí roku 2017 o 116 tisíc případů ukončených dočasných pracovních neschopností více, než ve stejném období roku loňského, což představuje více než 25% nárůst. Lidé přitom na tzv. neschopence stonali v průměru o 3 dny méně. Z více než 567 tisíc případů ukončených pracovních neschopností cca polovina skončila do 14 dnů, zhruba 75 % do 30 dnů.

ČSSZ: Ukončených neschopenek bylo v prvním čtvrtletí o čtvrtinu víc než loni
Foto: ČSSZ
Popisek: Česká správa sociálního zabezpečení

Na dávkách nemocenského pojištění ČSSZ letos za leden až březen vyplatila 7,4 mld. Kč, což je o 800 mil. Kč více ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Příjmy z pojistného na nemocenské pojištění za leden až březen činily 7, 9 mld. Kč a vzrostly tak o jednu miliardu oproti loňskému roku.

Nejvíce ukončených tzv. neschopenek bylo v prvních třech měsících evidováno v Jihomoravském (63 866) a Středočeském kraji (63 371), nejméně (jako v minulosti) v kraji Karlovarském (15 239). Nejčastěji marodili muži ve věku 20 – 29 let (64 614), ženy pak ve věku 40 – 49 let (83 479).

Nejvíce dnů prostonali lidé v Moravskoslezském kraji, a to přes 2,7 milionu. Stonali i nejdéle z celé ČR, o téměř 8 dnů déle, než činil celorepublikový průměr. Naopak nejkratší průměrná doba strávená na tzv. neschopence byla již tradičně evidována v Praze (zhruba 28 dnů).

Základní ukazatele dočasné pracovní neschopnosti za stejné období roku 2016 podle krajů najdete ZDE

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

mandát

Je pravda, že nově zvolení europoslanci se ujmou mandátu až příští týden? Proč až tak pozdě? A co mě zajímá víc je, zda teda do té doby rozhodují ještě poslanci, co třeba ani neobhájili mandát? Jestli to tak funguje, tak podle mě u některých může dojít třeba i ke korupci nebo k urychleným hlasováním...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ERÚ: Úřad udělil za protispotřebitelské praktiky pokuty za 12 milionů korun

13:04 ERÚ: Úřad udělil za protispotřebitelské praktiky pokuty za 12 milionů korun

Energetický regulační úřad (ERÚ) tvrdě trestá protispotřebitelské praktiky dodavatelů a zprostředkov…