ČSSZ: Zkontrolován každý desátý v pracovní neschopnosti, uděleno přes 2 500 postihů

12.11.2016 17:16

Letos od ledna do září zkontrolovali pověření pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení (OSSZ) 118 419 lidí na tzv. neschopence. Ve 2 594 případech bylo přistoupeno k udělení postihu za nedodržování lékařem stanoveného „režimu léčby“. Nejvíce postihů bylo uděleno v Plzeňském kraji (391), naopak nejméně v Jihočeském kraji (54). Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

ČSSZ: Zkontrolován každý desátý v pracovní neschopnosti, uděleno přes 2 500 postihů
Foto: ČSSZ
Popisek: Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ)

Je dobré zopakovat, že pojištěnec (osoba účastna nemocenského pojištění, neplést se zdravotním pojištěním), který je uznán lékařem dočasně práceneschopným, má nárok na výplatu nemocenského, pokud splňuje zákonné podmínky. Současně je jeho povinností dodržovat režim dočasně práceneschopného.

Kdo a kdy kontroluje

Zaměstnavatel může provést kontrolu v průběhu počátečních čtrnácti dnů pracovní neschopnosti včetně prvních tří dnů, za kterou se náhrada mzdy nevyplácí. O provedení kontroly může zaměstnavatel také požádat OSSZ. Pracovníci OSSZ mají možnost zkontrolovat nemocného kdykoliv během doby, kdy je na tzv. neschopence, a ten jim musí kontrolu umožnit.

Důležité - označení bytu

Nemocný se má zdržovat na platné adrese, kterou sdělil ošetřujícímu lékaři a která je zaznamenána v tzv. neschopence. Je důležité pamatovat na to, aby byt byl označen jmenovkou nebo jiným jednoznačným způsobem a opatřen zvonkem. Každý dočasně práceneschopný pojištěnec by měl vědět, že může být zkontrolován kdykoliv během doby, kdy je „na neschopence“, a to i opakovaně. Existuje-li důvodné podezření, může být kontrola provedena i např. v pozdních hodinách.

Dodržování stanovených hodin vycházek

Pokud nemocnému ošetřující lékař povolí vycházky (v celkovém rozsahu maximálně 6 hodin denně, v rozmezí od 7 do 19 hodin), má pojištěnec povinnost dodržovat jejich stanovený časový úsek.

Dávka „nemocenské“ od 15. dne

Platná právní úprava stanoví, že za první tři dny nenáleží žádná výplata, jde o tzv. karenční dobu. V období od 4. do 14. dne dočasné pracovní neschopnosti vyplácí zaměstnanci náhradu mzdy zaměstnavatel. Nemocenské od ČSSZ zaměstnanci náleží od 15. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti. Osobě samostatně výdělečně činné (OSVČ) náleží pouze nemocenské, a to od 15. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti a pouze za předpokladu, že si dobrovolně platí pojistné na nemocenské pojištění.

Informace o kontrolách dodržování léčebného režimu práceneschopných za období leden - září 2015.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Povodí Odry: Aktuální hydrologická situace

22:11 Povodí Odry: Aktuální hydrologická situace

Zásoby vody ve vodních nádržích jsou velmi dobré, téměř všechny dosahují nebo se blíží 100% naplnění…