ČSÚ: Důvěra podnikatelů se snížila, důvěra spotřebitelů se mírně zvýšila

24.10.2019 10:58

Souhrnný indikátor důvěry se meziměsíčně snížil o 1 bod na hodnotu 93,6. Příčinou je pokles důvěry mezi podnikateli. Mezi spotřebiteli se důvěra naopak mírně zvýšila.

ČSÚ: Důvěra podnikatelů se snížila, důvěra spotřebitelů se mírně zvýšila
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu
reklama

Celková důvěra v ekonomiku se meziměsíčně snížila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, oproti září poklesl o 1,0 bodu na hodnotu 93,6. Indikátor důvěry podnikatelů se snížil o 1,3 bodu na hodnotu 91,6. Indikátor důvěry spotřebitelů se mírně zvýšil o 0,3 bodu na hodnotu 103,6. Ve srovnání s říjnem loňského roku jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů nižší. „Průmyslové podniky stále dobře hodnotí svou současnou situaci a mají zajištěnou práci zakázkami na více než jedenáct měsíců. Potýkají se ale s bariérami růstu produkce. Podniky omezuje nejen nedostatek zaměstnanců, ale v určitých odvětvích převažuje i nedostatečná poptávka,“ sdělil Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Indikátory důvěry – bazické indexy

Salda indikátorů důvěry

„Ve stavebnictví důvěra v ekonomiku roste, ale i zde je limitující bariérou nedostatek zaměstnanců, uvádí ji 42 % všech respondentů,“ dodal Jiří Obst.

Sezónně očištěné indikátory důvěry – bazické indexy

Sezónně očištěné indikátory důvěry – bazické indexy

V odvětví průmyslu se důvěra podnikatelů v ekonomiku snížila. Indikátor důvěry poklesl o 2,8 bodu na hodnotu 87,5. Hodnocení současné celkové i zahraniční poptávky se meziměsíčně téměř nezměnilo. Stav zásob hotových výrobků se rovněž téměř nezměnil. Podnikatelé v průmyslu zhodnotili svou současnou celkovou ekonomickou situaci stejně jako v září. Hlavními bariérami růstu produkce jsou nedostatečná poptávka (přibližně 37 % respondentů) a nedostatek zaměstnanců (přibližně 30 % respondentů). Pro období příštích tří měsíců očekávají podnikatelé pokles tempa růstu výrobní činnosti. Očekávání vývoje zaměstnanosti jsou přibližně stejná. Očekávání vývoje vlastní celkové ekonomické situace jsou pro období příštích tří měsíců téměř neměnná, pro období příštích šesti měsíců jsou nižší. Meziročně je důvěra v průmyslu nižší.

Sezónně očištěné indikátory důvěry v průmyslu, stavebnictví, obchodě a ve vybraných službách – bazické index

Pravidelný čtvrtletní průzkum ve zpracovatelském průmyslu v říjnu ukázal, že se využití výrobních kapacit podniků v mezičtvrtletním srovnání mírně snížilo na hodnotu 84,0 %. Podnikatelé odhadují zajištění práce zakázkami na 12,9 měsíce, což je nepatrně méně než v předchozím čtvrtletí.

Salda sezónně očištěných indikátorů důvěry v průmyslu, stavebnictví, obchodě a ve vybraných službách

Důvěra v odvětví stavebnictví se meziměsíčně zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 2,5 bodu na hodnotu 104,3. Podnikatelé zhodnotili poptávku po stavebních pracích stejně jako v září. Hodnocení současné celkové ekonomické situace se mírně zvýšilo. Hodnocení současné úrovně stavební činnosti se meziměsíčně téměř nezměnilo. Hlavní bariérou růstu produkce je nedostatek zaměstnanců (přibližně 42 % respondentů), za kterou následuje s velkým odstupem nedostatečná poptávka (přibližně 19 % respondentů). Pro období příštích tří měsíců očekávají podnikatelé pokles tempa růstu stavební činnosti. Očekávání zaměstnanosti jsou vyšší. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou nižší, pro období příštích šesti měsíců jsou vyšší. Meziročně je důvěra ve stavebnictví vyšší.

Indikátory ekonomického sentimentu – mezinárodní srovnání, sezónně očištěno

V odvětví obchodu se důvěra meziměsíčně snížila. Indikátor důvěry poklesl o 4,5 bodu na hodnotu 90,6. Hodnocení celkové ekonomické situace se v meziměsíčním srovnání snížilo. Stav zásob zboží na skladech se zvýšil. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou nižší. Ve srovnání s říjnem loňského roku je důvěra v obchodu rovněž nižší.

Využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu

Důvěra podnikatelů ve vybraných odvětvích služeb (vč. bankovního sektoru) se meziměsíčně mírně zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 0,2 bodu na hodnotu 94,4. Podnikatelé zhodnotili současnou celkovou ekonomickou situaci stejně jako minulý měsíc. Hodnocení současné celkové poptávky se mírně zvýšilo, očekávání pro období příštích tří měsíců jsou téměř neměnná. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou přibližně stejná, pro období příštích šesti měsíců jsou mírně nižší. V meziročním srovnání je důvěra ve vybraných odvětvích služeb nižší.

Bariéry růstu produkce v průmyslu

Mezi spotřebiteli se důvěra v ekonomiku meziměsíčně mírně zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 0,3 bodu na hodnotu 103,6. Z aktuálního šetření mezi spotřebiteli vyplynulo, že se pro období příštích dvanácti měsíců téměř nezměnily jejich obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. Obavy spotřebitelů ze zhoršení jejich vlastní finanční situace se také téměř nezměnily. Obavy ze zvýšení nezaměstnanosti zůstaly přibližně stejné jako v září. Obavy z růstu cen se nezměnily. Úmysl spořit se v meziměsíčním srovnání mírně zvýšil. Meziročně je důvěra spotřebitelů nižší.

Bariéry růstu produkce ve stavebnictví

Konjunkturální a spotřebitelské průzkumy jsou spolufinancovány granty Evropské komise DG ECFIN.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihomoravský kraj: Jednání krizového štábu COVID-19

20:11 Jihomoravský kraj: Jednání krizového štábu COVID-19

Krizový štáb se sešel dnes (3. dubna 2020) dopoledne a standardně byl informován o situaci jednotliv…