ČSÚ: Dvacet pět tisíc domácností otestuje chystané Sčítání 2021

31.08.2020 15:16

Vybrané domácnosti v téměř stovce obcí napříč celou zemí se budou moci v průběhu září a října dobrovolně zúčastnit zkušebního sčítání lidu. Svým zapojením tak pomohou statistikům s přípravou a hladkým průběhem Sčítání 2021, které proběhne na jaře příštího roku.

ČSÚ: Dvacet pět tisíc domácností otestuje chystané Sčítání 2021
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu
reklama

Hlavním cílem zkušebního sčítání je především otestování všech fází sčítání, procesu sběru a zpracování dat a odhalení možných rezerv. „Zkušební sčítání je unikátní možností, jak prověřit funkčnost všech systémů pro online sběr dat i způsob distribuce a sběru listinných formulářů. Stejně jako při ostrém sčítání klademe vysoký důraz na bezpečnost osobních údajů,“ říká Robert Šanda, ředitel odboru statistik obyvatelstva ČSÚ a věcný gestor projektu Sčítání 2021. Výsledky zkušebního sčítání navíc nebudou, na rozdíl od celostátního sčítání, nikde publikovány. Chystané sčítání by přitom mělo být v porovnání se všemi předchozími uživatelsky přívětivější, díky návodnému online formuláři rychlejší a pro občany méně zatěžující.

Celé zkušební sčítání zahájí 1. září informačními pochůzkami sčítací komisaři České pošty s cílem informovat vybrané domácnosti o zařazení do projektu. „Zkušební sčítání je pro nás důležitým testem. Plánujeme si ověřit navržené postupy, na kterých bude založeno reálné sčítání v příštím roce,“ říká Ondřej Škorpil, ředitel úseku transformace a technologie České pošty.

Online formulář zkušebního sčítání zveřejní Český statistický úřad na webu www.scitani.cz v pondělí 14. září, kde bude k dispozici až do 20. září. Na webu se pak účastníci zkušebního sčítání dozvědí i další informace ohledně celého projektu. Ti, kteří upřednostní vyplnění údajů prostřednictvím listinného formuláře, využijí tuto možnost od 25. září do 7. října. Následně proběhne do 22. října sběr vyplněných formulářů.

Oslovených 25 tisíc domácností žijících ve více než 12 tisíc budovách v 98 místech napříč celou Českou republikou vybíral Český statistický úřad tak, aby reprezentovaly typické lokality. Zkušební sčítání tak proběhne v malých obcích i velkých městských aglomeracích. Zahrnuty v něm budou i různé typy bytových domů včetně např. hromadných ubytovacích zařízení.

Výsledky sčítání lidu jsou unikátní a mají široké uplatnění. Obce je mohou využít při plánování mateřských školek či sociálních služeb, data o dojížďce pomáhají s optimalizací regionální dopravy. S počty obyvatel a domů pracuje také integrovaný záchranný systém. „Každému sčítání předchází několik let příprav a zkušební sčítání je pak pomyslnou generálkou za účasti publika. Čím více oslovených domácností se zapojí, tím lépe. Nejen pro budoucí úspěch sčítání na jaře příštího roku, ale hlavně pro obyvatele naší země,“ uzavírá Robert Šanda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plaťte za skutečnou rychlost internetu! Nová brožura ČTÚ pro spotřebitele

22:29 Plaťte za skutečnou rychlost internetu! Nová brožura ČTÚ pro spotřebitele

ČTÚ vydal brožuru s podrobným přehledem pro všechny spotřebitele, kteří si chtějí ověřit, zda jim je…