ČSÚ: Evropský parlament posílil nezávislost oficiální statistiky

19.05.2015 18:00

Dnes vstupuje v platnost novela nařízení o evropské statistice. Významně posiluje nezávislost státních statistických systémů. Evropský parlament a Rada Evropské unie ji schválily 29. dubna. Jedná se o jeden ze základních právních předpisů Evropské unie v oblasti statistiky. Změny se týkají i využívání administrativních dat.

ČSÚ: Evropský parlament posílil nezávislost oficiální statistiky
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

K novelizaci nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 223/2009 o evropské statistice dochází nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/759. „Je to významný krok k dalšímu posílení profesionální nezávislosti státních statistických systémů a bezpodmínečné objektivity statistik,“ konstatovala předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová.

Novela přináší několik dalších zásadních změn v oblasti přístupu národních statistických úřadů k administrativním zdrojům dat. Opravňuje je k rychlému a bezplatnému přístupu k těmto zdrojům pro účely tvorby statistik. Cílem je zvýšení efektivnosti státních statistických systémů a snížení celkové administrativní zátěže respondentů. To je také jedna z klíčových priorit ČSÚ, který již řadu let pracuje na aktivní implementaci administrativních zdrojů dat do statistického systému ČR.

Dalším významným ustanovením je povinnost orgánů státní správy v rané fázi konzultovat s národními statistickými úřady návrhy podob nových administrativních zdrojů dat využitelných pro statistické účely. Totéž platí i pro plánované změny stávajících zdrojů administrativních údajů nebo jejich zrušení. Tímto je úřadům umožněna standardizace administrativních záznamů důležitých pro vypracovávání statistik.

Podrobnější informace naleznete zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cenia: Nová zpráva EEA o kvalitě ovzduší v Evropě

8:31 Cenia: Nová zpráva EEA o kvalitě ovzduší v Evropě

Evropská agentura životního prostředí (EEA) vydala novou zprávu o kvalitě ovzduší v Evropě. Z aktual…