ČSÚ: Maloobchodní tržby nepřetržitě rostou již čtvrtým rokem

04.07.2018 11:32

Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy vzrostly v květnu reálně meziměsíčně o 0,4 %. Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy zvýšily o 5,0 %, stejně jako bez očištění.

ČSÚ: Maloobchodní tržby nepřetržitě rostou již čtvrtým rokem
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel (CZ-NACE 47) po očištění o sezónní vlivy zvýšily v květnu reálně o 0,4 %, přičemž za potraviny vzrostly o 1,7 %, za pohonné hmoty o 0,7 %, naopak za nepotravinářské zboží klesly o 0,5 %.

Meziročně se maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy (při stejném počtu pracovních dní v květnu 2018 i 2017) zvýšily o 5,0 %, v tom za nepotravinářské zboží vzrostly o 5,5 %, za pohonné hmoty o 5,4 % a za potraviny o 3,5 %1).
Bez očištění se maloobchodní tržby meziročně zvýšily o 5,0 %. Tržby za nepotravinářské zboží vzrostly o 5,5 %, za pohonné hmoty o 5,4 % a za potraviny o 4,3 %1).

Zvýšení tržeb zaznamenaly všechny hlavní sortimentní skupiny prodejen. Pokračoval dlouhodobý trend růstu prodejů přes internet nebo zásilkovou službu (o 16,4 %). V nepotravinářském sortimentu vzrostl prodej ve specializovaných prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením (o 8,7 %), s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 7,3 %), s výrobky pro domácnost (o 6,5 %), s oděvy a obuví (o 4,6 %) a s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím (o 1,9 %). V nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se tržby zvýšily o 4,5 % a ve specializovaných prodejnách potravin o 0,9 %.
Cenový deflátor (CZ-NACE 47) ke stejnému období předcházejícího roku (bez vlivu DPH) činil 101,3 % a byl ovlivněn zejména vyššími cenami pohonných hmot, potravin, farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží a výrobků pro domácnost. Naopak ceny klesly v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením, s oděvy a obuví a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci.

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel (CZ-NACE 45) vzrostly reálně meziměsíčně o 0,5 %. Meziročně se tržby snížily o 3,5 % (očištěné i neočištěné o kalendářní vlivy). Tržby za opravy motorových vozidel meziročně klesly o 4,3 % a za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) o 3,3 %.

Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM zajistil likvidaci padělků

22:54 ÚZSVM zajistil likvidaci padělků

ÚZSVM ve Žďáru nad Sázavou zajistil likvidaci padělků oděvů, obuvi, hraček a dalších věcí, zabraných…