ČSÚ: V dubnu byla míra nezaměstnanosti 2,7 procenta

02.06.2025 16:08 | Tisková zpráva

Podíl nezaměstnaných k ekonomicky aktivním, tj. součtu zaměstnaných a nezaměstnaných, dosáhl v dubnu 2,7 procenta.

ČSÚ: V dubnu byla míra nezaměstnanosti 2,7 procenta
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Meziročně se snížil o?0,1?procentního bodu. Podíl zaměstnaných k?celé populaci 15–64letých dosáhl v dubnu 75,8?%. Oproti dubnu 2024 se zvýšil o 0,9 procentního bodu. Míra zaměstnanosti mužů činila 81,0?%, u žen 70,5?%.

Míra zaměstnanosti

Podíl zaměstnaných k celé populaci 15–64letých dosáhl v dubnu 75,8 %. Oproti dubnu 2024 se zvýšil o 0,9 procentního bodu. Míra zaměstnanosti mužů činila 81,0 %, u žen 70,5 %.

Míra nezaměstnanosti

Podíl nezaměstnaných k ekonomicky aktivním, tj. součtu zaměstnaných a nezaměstnaných, dosáhl v dubnu 2,7 %. Meziročně se snížil o 0,1 procentního bodu. Míra nezaměstnanosti mužů dosáhla 2,3 %, u žen 3,2 %.

„Namísto dosud užívaných sezónně očištěných dat přechází ČSÚ spolu se zveřejněním údajů za duben 2025 na publikování tzv. trendcyklu. Ten ukazuje vyhlazené časové řady, ve kterých se objevují jen trvalé zlomy v?úrovních, spojené typicky se změnou metodiky zjišťování. Trendcyklová data jdou lépe srovnávat jak meziročně, tak meziměsíčně, a měla by tak přesněji ukazovat skutečnou dynamiku na trhu práce,“ vysvětluje Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.

Původní (neočištěná) a vyhlazená (trendcyklus) míra nezaměstnanosti 2015-2025:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Finance

Co přesně se po praktické stránce změní, když projde návrh vlády a MF bude mít větší vliv na rozpočty nezávislých institucí? Já nevím, ale pokud jde o peníze, které těmto institucím dává stát, proč by na přidělování financí neměl mít vlil? Kdo by ho pak měl mít. Teda pokud jde o peníze státu.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj bodoval v celostátní soutěži

22:33 Jihočeský kraj bodoval v celostátní soutěži

Dvě významné dopravní stavby Jihočeského kraje uspěly v prestižní celostátní soutěži Stavba roku dop…