ČSÚ: Zisk z cestovního ruchu vzrostl na 238 miliard

1. 3. 2016 9:08

Cestovní ruch je na národní i regionální úrovni významnou ekonomickou činností. V roce 2014 tvořil necelá 3 % HDP. Pracovalo v něm 225 tisíc osob. Celková spotřeba vnitřního cestovního ruchu na našem území dosáhla 238 mld. Kč.

ČSÚ: Zisk z cestovního ruchu vzrostl na 238 miliard
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Celkový objem výdajů za cestovní ruch v národním hospodářství je souhrnným ukazatelem poptávky všech návštěvníků, kteří tráví svou dovolenou v Česku. V roce 2014 byl v meziročním srovnání o 1,5 % vyšší. Příjezdový cestovní ruch tvořil necelých 61 % (144 mld. Kč). Zbývající dvě pětiny generovali tuzemští návštěvníci prostřednictvím domácího cestovního ruchu (94 mld. Kč). „Průměrný výdaj zahraničního návštěvníka činil 4 880 Kč, zatímco ten český utratil jen 1 230 Kč. Naši občané totiž častěji podnikají jednodenní výlety. A v úvahu musíme vzít i chataření a chalupaření, což je české specifikum trávení volného času,“ říká Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ.

V roce 2014 zaměstnávalo odvětví cestovního ruchu 225,3 tisíce osob, což bylo meziročně o 1,0 % méně. Zaměstnanci tvořili 81 % a sebezaměstnané osoby podnikající v oboru 19 %. Podíl cestovního ruchu na celkové zaměstnanosti v národním hospodářství činil 4,4 %.

Nejvíce lidí (72 %) pracovalo v oborech charakteristických pro cestovní ruch. Jednalo se především o služby ubytovacích zařízení, pohostinství, odvětví osobní dopravy, cestovní kanceláře, kulturní, sportovní a jiné rekreační služby. „Ve stravovacích a pohostinských zařízeních našlo díky cestovnímu ruchu uplatnění přes 67 tisíc osob, v ubytovacích službách necelých 39 tisíc. V cestovních kancelářích a agenturách pracovalo více než 12 tisíc osob,“ doplňuje Zdeněk Lejsek z oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ.

Své služby turistům poskytovalo také téměř 60 tisíc osob v odvětvích souvisejících s cestovním ruchem, kam patří například výroba map, suvenýrů nebo upomínkových předmětů, obchodní činnosti, spoje a telekomunikace nebo činnosti v oblasti nemovitostí.

Více se dozvíte z právě zveřejněných dat ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Změny ve vedoucích funkcích na Úřadu vlády

17:10 Změny ve vedoucích funkcích na Úřadu vlády

Ve dnech 14. a 15. prosince 2017 došlo ke změnám vedoucích pracovníků Úřadu vlády ČR.