ČT: Zemřela první televizní programová hlasatelka Jarmila Šusterová-Horčičková

25.07.2017 16:46

V pondělí 24. července zemřela ve věku 85 let Jarmila Šusterová-Horčičková. První televizní programová hlasatelka, která do televizního studia Praha nastoupila již na podzim roku 1953.

ČT: Zemřela první televizní programová hlasatelka Jarmila Šusterová-Horčičková
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Nejprve působila jako sekretářka v dětském vysílání, později uváděla pořady pro děti a v roce 1956 se stala první stálou programovou hlasatelkou. Do té doby televizní program uváděli střídavě herci pražských divadel. Na televizní obrazovce uváděla Jarmila Šusterová-Horčičková nejen televizní program a jednotlivé pořady, ale také nejrůznější přenosy koncertů, společenských i sportovních událostí, provázela diváky svátečním štědrovečerním i novoročním vysíláním, hlásila v den, kdy do kosmu vyletěl první člověk, účinkovala v hudebně zábavných televizních pořadech.

Spolu se svými kolegyněmi patřila v šedesátých letech k populárním osobnostem, pořadatelé ji získávali pro moderování nejrůznějších estrád, soutěží, festivalů i plesů, zvali ji na besedy s diváky. Do jejího života se vešlo i auto rallye, a ve své kategorii dokonce obsadila desáté místo v republice.

Události roku 1968 ji dostihly v podobě nuceného odchodu z obrazovky. Z populární televizní hlasatelky se ze dne na den stala administrativní pracovnicí, nejprve v archivu a poté v redakci hudebního vysílání, kde působila až do odchodu do důchodu. Před kameru se po roce 1989 vracela již jen příležitostně.

Jarmila Šusterová-Horčičková patřila k zakladatelské generaci Československé televize a zároveň k zakladatelkám hlasatelské profese. Čtvrtstoletí televizní hlasatelskou práci rozvíjela a zapsala se tak velmi významně nejen do historie Československé televize.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Správa železnic: Na rekonstruované trati u Šumperka vzniká nový, výrazně delší most

10:06 Správa železnic: Na rekonstruované trati u Šumperka vzniká nový, výrazně delší most

Plným tempem pokračuje rekonstrukce a elektrizace trati z Olomouce do Šumperka v úsecích Uničov – Li…