ČTÚ: Nerespektování výpovědi účastníka může vést až k trestu za agresivní obchodní praktiku

26. 5. 2019 17:27

Ukazuje to případ operátora Vodafone, který po svém dřívějším zákazníkovi požadoval platbu za služby poskytované po zániku smlouvy. ČTÚ za to operátorovi vyměřil pokutu 25 tisíc korun. O pravomocném rozhodnutí informuje monitorovací zpráva.

ČTÚ: Nerespektování výpovědi účastníka může vést až k trestu za agresivní obchodní praktiku
Foto: ČTÚ
Popisek: ČTÚ

Spotřebitel v tomto případě řádně doručil výpověď smlouvy na prodejnu Vodafone 5. prosince 2017. Smluvní vztah tak následně zanikl uplynutím výpovědní doby ke dni 6. ledna následujícího roku. Vodafone se však hájil tím, že do sídla společnosti byla výpověď doručena ke zpracování se zpožděním, a to až 10. ledna. Naúčtoval proto klientovi poplatek za další využívání služby. Třebaže na základě reklamace následně všechny neoprávněně účtované poplatky kompenzoval dobropisem, naplnil všechny znaky zakázané agresivní obchodní praktiky. Jako přitěžující okolnost pak ČTÚ hodnotil recidivu Vodafone, když se tento operátor v souvislosti s ukončením smlouvy ze strany spotřebitele nedopustil užití nedovolené praktiky poprvé.

Monitorovací zpráva dále informuje, jak postupovat, když poskytované služby v elektronických komunikacích postihne výpadek. Účastníci pak mají nárok na odstranění závady a na přiměřenou slevu z ceny. Tento požadavek by měl být už součástí podané reklamace.

Příloha monitorovací zprávy detailně rozebírá stížnosti a dotazy, kterými se ČTÚ zabýval v I. čtvrtletí letošního roku. Statistiky ukazují, že stoupá počet stížností v souvislosti s účastnickými smlouvami. Druhým nejčastějším předmětem stížností je nesouhlas s vyúčtováním. Množí se i problémy v oblasti poštovních služeb. Na dodání poštovních zásilek přišlo v uplynulém čtvrtletí nejvíce stížností v porovnání s předchozím rokem.

Monitorovací zpráva je ke stažení zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Arnika: Nominujte svou Alej roku 2019. Uzávěrka je koncem října

22:11 Arnika: Nominujte svou Alej roku 2019. Uzávěrka je koncem října

O titul Aleje roku spolku Arnika ve Zlínském kraji nebojuje zatím žádná alej, letos zatím přišlo 55 …