ČTÚ: Zpráva ze zasedání Rady Českého telekomunikačního úřadu v 51. týdnu 2019

05.01.2020 19:33

Rada Českého telekomunikačního úřadu na svých posledních dvou zasedáních roku 2019 rozhodla o vydání změny všeobecného oprávnění VO-R/10 a VO-R/12. Ta umožní od 15. ledna otevřít pásmo 60 GHz i pro pevné venkovní instalace. Dále Rada ČTÚ rozhodla o novelizaci opatření obecné povahy OOP/1, kterým se rozšiřuje seznam relevantních trhů pro ex-ante regulaci v oboru elektronických komunikací o trh č. 5 – „velkoobchodní trh přístupu k mobilním službám“.

ČTÚ: Zpráva ze zasedání Rady Českého telekomunikačního úřadu v 51. týdnu 2019
Foto: ČTÚ
Popisek: ČTÚ
reklama

Všeobecné oprávnění č. VO-R/10/12.2019-9 pro zařízení krátkého dosahu a s ním provázané všeobecné oprávnění č. VO-R/12/12.2019-10 k provozování zařízení pro širokopásmový přenos dat v pásmech 2,4 GHz až 71 GHz stanoví méně restriktivní podmínky pro využívání pásma 57 až 66 GHz a zároveň připouští využívání tohoto pásma stanicemi pevných vysokorychlostních spojů typu bod-bod. U těchto venkovních instalací se zavádí povinnost oznamovat využívání rádiových kmitočtů přes webový portál, který úřad spustí rovněž 15. ledna. Registrace má přispět k optimalizaci vzájemného sdílení kmitočtového pásma a omezení výskytu škodlivého rušení. Záměrem ČTÚ je po třech měsících provozu registračního portálu vyhodnotit množství případů rušení a podle závěru pak případně zhodnotit rozsah a účelnost sbíraných informací.

Dále Rada ČTÚ projednala návrh aktualizace opatření obecné povahy OOP/10, kterým se stanoví technické a organizační podmínky pro realizaci přenositelnosti telefonních čísel a zásady pro účtování ceny mezi podnikateli v souvislosti s přenositelností čísel. Důvodem změn je zajistit soulad předpisu s novelou zákona o elektronických komunikacích účinnou od 1. dubna 2020. Novelou se například zavádí princip one stop shop, tedy možnost účastníka přenášejícího číslo jednat pouze s novým operátorem, který již zajistí kroky vedoucí k ukončení smlouvy u opouštěného poskytovatele. Současně se v případě využití práva na přenesení čísla zkracuje lhůta pro zánik smlouvy na dva pracovní dny ode dne vyrozumění opouštěného poskytovatele služby o žádosti účastníka o přenesení čísla. Rada souhlasila se zahájením veřejné konzultace návrhu této aktualizace OOP/10 (ZDE).

Rada dále projednala návrhy analýz trhu č. 1 - „velkoobchodní služby ukončení volání v jednotlivých veřejných telefonních sítích poskytovaných v pevném místě“ a trhu č. 2 – „velkoobchodní služby ukončení hlasového volání v jednotlivých mobilních sítích“ a souhlasila s odesláním dokumentů k připomínkám Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Rada ČTÚ také schválila Plán činnosti ČTÚ na rok 2020. Podrobněji se tomuto plánu bude věnovat lednová monitorovací zpráva.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úřad pro ochranu osobních údajů: Předložený dokument neodpovídal požadavkům kladeným v GDPR na přípravu právních předpisů

16:11 Úřad pro ochranu osobních údajů: Předložený dokument neodpovídal požadavkům kladeným v GDPR na přípravu právních předpisů

Úřad pro ochranu osobních údajů se vyjádřil k aktuálnímu návrhu nových opatření proti násilí na fotb…