ČVUT: Charkovský konstruktivismus, ukrajinské architektonické dědictví pod ruskou hrozbou

09.04.2022 22:16 | Tisková zpráva

Od prvních dnů ruské války proti Ukrajině dochází k systematickému a rozsáhlému ničení unikátní architektury, k nenávratným ztrátám památek a kulturního dědictví. O současné situaci na Ukrajině z hlediska památkové péče bude přednášet Ievgenia Gubkina, historička architektury z Charkova. Přednáška (v angličtině bez překladu) se bude konat v úterý 12. dubna od 18 hodin na Fakultě architektury ČVUT v posluchárně 155 – Gočár.

ČVUT: Charkovský konstruktivismus, ukrajinské architektonické dědictví pod ruskou hrozbou
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Charkov je světově proslulý svou meziválečnou modernou, včetně sovětsko-ukrajinského konstruktivismu, jehož hlavním příkladem je budova Děržpromu, zapsaná na seznam čekatelů památek UNESCO. Součástí souboru je bývalé vládní centrum sovětské Ukrajiny, dnešní náměstí Svobody s budovou Charkovské regionální správy, jejíž bombardování zachycené na videu z 1. března obletělo svět.

„Ruská armáda záměrně ničí historická centra našich měst – starověký Černihiv, barokní Sumy, klasicistní Cherson a Mykolajiv, historizující Mariupol a modernistický Charkov," popisuje situaci na Ukrajině Ievgenia Gubkina, která kvůli válce na Ukrajině byla nucena opustit Charkov a dočasně žije v Litvě.

Ievgenia Gubkina je ukrajinská architektka, historička architektury a kurátorka. Je spoluzakladatelkou neziskové organizace Urban Forms Center a femininistického uskupení Modernistki. Ve své práci se zaměřuje na architekturu a plánování 20. století na Ukrajině a popularizaci ukrajinského architektonického dědictví. Je autorkou publikací Slavutych: Architectural Guide (2015), Soviet Modernism. Brutalism, Post-Modernism. Buildings and Structures in Ukraine 1955–1991 (2019) ad. V roce 2020 se jako kurátorka podílela na multimediálním online projektu Encyklopedie ukrajinské architektury.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tisková zpráva

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Korespondenční volba

Jak se bude prosím kontrolovat platnost dokladů (OP, pas a pod.) při korespondenční volbě ? Děkuji za info. Tůmová

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti: Rada Evropy představila první globální úmluvu o umělé inteligenci a lidských právech

16:08 Ministerstvo spravedlnosti: Rada Evropy představila první globální úmluvu o umělé inteligenci a lidských právech

Parlamentní shromáždění a Výbor ministrů Rady Evropy daly zelenou první mezinárodní úmluvě o umělé i…