ČVUT: Do Prahy se sjíždí tisícovka specialistů na přehrady. Přijedou i odborníci z vodních děl Oroville a Mosul

02.07.2017 15:05

Výroční zasedání Mezinárodní přehradní komise, která vznikla v roce 1928 v Paříži a jedním z jedenácti zakládajících států bylo i Československo, se bude za celou historii komise konat poprvé v Praze. V jeho průběhu se bude od 3. do 7. července více než tisícovka odborníků z celého světa zabývat tematikou navrhování, výstavby, provozu a údržby vodních děl. Mimo jiné přijedou i specialisté z přehrad Mosul, Oroville v Kalifornii a Tři soutěsky v Číně.

ČVUT: Do Prahy se sjíždí tisícovka specialistů na přehrady. Přijedou i odborníci z vodních děl Oroville a Mosul
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

„Mezinárodní přehradní komise je nezisková organizace, jejímž cílem je sdílení informací v přehradním stavitelství,“ vysvětluje úkol působnosti komise doc. Ladislav Satrapa, vedoucí katedry hydrotechniky na Fakultě stavební ČVUT v Praze a zároveň předseda Českého přehradního výboru, který setkání organizuje. Komise dnes čítá stovku účastnických států a její zasedání probíhají každý rok v jiné zemi. Nad akcí přijal záštitu ministr zemědělství Marian Jurečka. Spoluorganizátorem zasedání je Fakulta stavební ČVUT, ta se podílí na odborném programu sympozia.

„Návštěva v České republice je pro odborníky na přehrady velmi zajímavá, protože zde budou mít možnost navštívit technické zajímavosti, jako je třeba vodní dílo Fláje, které má jako jediné v ČR unikátní pilířovou konstrukci. Navštíví i přehradu Slapy, což je jediná přelévaná elektrárna v České republice, a řadu dalších přehrad,“ vysvětluje Ing. Milan Zukal, Ph.D., z katedry hydrotechniky Fakulty stavební ČVUT.

Při setkání se budou odborníci zabývat problematikou navrhování konstrukcí vodních děl, moderními technologiemi výstavby, provozem a rekonstrukcemi přehrad. „Na akci se setkávají špičkoví odborníci z celého světa. Přijede například sedmdesátičlenná delegace z Japonska, kde se staví hned několik desítek nových přehrad. Silné zastoupení odborníky bude mít i Amerika, Čína a Írán,“ vypočítává některé z účastnických delegací doc. Ladislav Satrapa. „Dále přijedou specialisté z přehrady Oroville v Kalifornii, vodního díla Mosul, ale i z přehrady Tři soutěsky v Číně a další zajímavé osobnosti.“ Jednání, která v Praze v prvním červencovém týdnu proběhnou, tak budou mít celosvětový přesah.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 21 000 studentů. Pro akademický rok 2017/18 nabízí ČVUT svým studentům 128 studijních programů a v rámci nich 453 studijních oborů. ČVUT vychovává moderní odborníky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2017 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje více než 4400 světových univerzit, v oblasti „Civil and Structural Engineering" na 51. – 100. místě, v oblasti „Mechanical Engineering“ na 151. – 200. místě, v oblasti „Computer Science and Information Systems" na 201. – 250. místě, v oblasti „Electrical Engineering“ na 151. – 200. místě. V oblasti „Mathematics“ na 251. – 300. místě a „Physics and Astronomy“ na 151. – 200., v oblasti „Natural Sciences“ na 220. místě, v oblasti „Architecture“ na 101. – 150. místě, v oblasti „Engineering and Technology“ na 201. místě. Více informací najdete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

AOPK: Máchovo jezero bude čistší

10:59 AOPK: Máchovo jezero bude čistší

Byla totiž dokončena poslední fáze projektu Opatření v povodí Robečského potoka [1]. Sníží přísun ži…