ČVUT: Fakulta architektury otvírá nový magisterský studijní program

07.06.2021 18:47

Do 18. června je možné se hlásit do nového tříletého studijního programu Architektura, urbanismus a krajinářská architektura na Fakultě architektury ČVUT.

ČVUT: Fakulta architektury otvírá nový magisterský studijní program
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Program je určen absolventům bakalářských studijních programů Architektura a urbanismus ze všech českých i zahraničních škol architektury a nabízí plnohodnotné magisterské vzdělání v oblasti architektury, urbanismu i krajinářské architektury. V akademickém roce 2021/2022 může fakulta přijmout 25 uchazečů.

Program vznikl propojením dvou stávajících dvouletých magisterských studijních programů – Architektura a urbanismus a Krajinářská architektura. Prodloužení studia o jeden rok umožnilo vytvořit studijní plán, který obsahuje všechny povinné předměty obou magisterských studijních programů a zároveň všechny povinné předměty bakalářského studijního programu Krajinářská architektura. Studijní plán je oproti dvouletým programům doplněn o redukovanou nabídku a povinnost absolvování volitelných předmětů.

Proč nový program? Trendem architektonických zadání dnešní doby, včetně krajinářských, totiž je prolínání disciplín a zvětšování měřítka. Práce architekta a urbanisty i krajinářského architekta často bývá na pomezí všech tří oborů. Jako příklad můžeme uvést diplomní projekt absolventky programu Architektura a urbanismus Kateřiny Průchové, která nedávno získala prestižní cenu v mezinárodní soutěži Young Talent Architecture Award 2020 za práci věnující se převážně krajinářskému tématu: Zlaté stoce, vodním kanálu na Třeboňsku. Preferovaným tématem architektonických soutěží je v poslední době důraz na revitalizaci krajiny a životní cyklus domů i měst. Dokládá to třeba výsledek letošního ročníku studentské architektonické soutěže Olověný Dušan, kde postoupily do finále hned dva ateliéry krajinářské architektury a mezi jednotlivci v kategorii Architektura vyhrál student krajinářské architektury Jan Trpkoš se svým projektem Troj.(o)ko.lí. Stará plaská cesta.

Co by měl vědět uchazeč o novém magisterském programu? „Měl by si uvědomit, že se jedná o náročné, ale zajímavé studium, při kterém bude muset obsáhnout znalosti různých oborů a měřítek. Existují však přesvědčení a motivovaní lidé, kteří se této náročnosti nezaleknou,“ říká proděkanka pro zahraniční vztahy doc. Irena Fialová.

Podrobnosti k podmínkám přijetí a průběhu přijímacího řízení najdete na webových stránkách ZDE v sekci Uchazeči/Přijímací řízení (ZDE).

Fakulta architektury ČVUT v Praze (FA ČVUT) je nejstarší a největší institucí u nás poskytující vzdělání v oboru. Nabízí studentům propojení teorie a praxe, její pedagogický sbor tvoří špičkoví architekti, urbanisté a designeři. FA ČVUTje pracovištěm orientujícím se na výzkumnou, vědeckou a uměleckou tvůrčí činnost. Zdejší studenti a absolventi se každoročně umisťují na předních příčkách respektovaných studentských architektonických a designérských soutěží. Více informací najdete ZDE.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 18 000 studentů. Pro akademický rok 2020/21 nabízí ČVUT svým studentům 214 akreditovaných studijních programů a z toho 84 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 1604 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 432. místě a na 9. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural" je ČVUT mezi 151.–200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201.–250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201.–250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 283. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems" je na 251.–300. místě, v oblasti „Mathematics“ a „Material Sciences“ na 301.–350 místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 256. místě. Více informací najdete ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti: Vítězství v soutěži Úřednický čin roku

22:04 Ministerstvo spravedlnosti: Vítězství v soutěži Úřednický čin roku

Ministerstvo spravedlnosti gratuluje týmu z odboru strategie a koncepce justice, který získal presti…