ČVUT v Praze podpoří zřízení moderní muzejní expozice Mistra Jana Husa v Betlémské kapli

21.05.2015 9:07

Jedna z nejvýznamnějších českých osobností všech dob, církevní a společenský reformátor, někdejší rektor Univerzity Karlovy a přední Evropan Mistr Jan Hus se dočká moderní edukativní muzejní expozice v Praze.

ČVUT v Praze podpoří zřízení moderní muzejní expozice Mistra Jana Husa v Betlémské kapli
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT

Bude umístěna při Betlémské kapli, která je v majetku Českého vysokého učení technického v Praze, kde Jan Hus svými charismatickými kázáními oslovoval tisíce posluchačů. Producent projektu, spolek Jan Hus 600, si přeje, aby expozice vznikla jako celonárodní projekt a chystá se uspořádat veřejnou finanční sbírku.

„Mám ohromnou radost, že České vysoké učení technické v Praze, které Betlémskou kapli dlouhodobě spravuje, vyšlo myšlence okamžitě vstříc,“ říká Petr Hušek, iniciátor zřízení muzejní expozice, předseda spolku Jan Hus 600 a ředitel Národních slavností „Jan Hus – Evropan nové doby“. „Jan Hus je postava, podle mého, velmi živá - má v oblasti morálních, etických a duchovních témat mnohé co říci právě i nám současníkům.“

Expozice bude zaměřena na české i zahraniční návštěvníky. Bude určena pro všechny věkové kategorie. Jejím cílem bude, aby se veřejnost atraktivní a interaktivní formou seznámila s tím, kdo byl Mistr Jan Hus, a to v kontextu 21. století.

Spolek Jan Hus 600 dlouho hledal pro muzeum vhodné místo. Nakonec pomohl akademický svět a poskytl místo nejvhodnější, nanejvýš autentické - v Betlémské kapli. Konkrétně podalo pomocnou ruku České vysoké učení technické v Praze. To se tak stalo spoluiniciátorem zřízení moderní muzejní expozice.

Prof. Ing. Petr Konvalinka, CSc., rektor ČVUT, poskytl k iniciaci vytvoření moderní muzejní expozice toto vyjádření: „S hrdostí využíváme příležitosti 600. výročí úmrtí Mistra Jana Husa, abychom novou muzejní expozicí v Betlémské kapli, která slouží jako reprezentační prostor Českého vysokého učení technického v Praze, připomněli akademikům a veřejnosti jeho život a dílo a tím Husův historický nadčasový odkaz národu.“

Kancléř ČVUT Ing. Josef Svoboda, Ph.D., k tomu dodává: „Mistr Jan Hus se také řadí mezi neopomenutelné osobnosti akademické obce. Když hájil Pravdu, měl na mysli práva, svobodu a důstojnost všech. On osobně nebořil zavedené společenské struktury, ale žádal, aby správa a věcí náboženských a veřejných byla konána řádně v duchu Písma. To mu bylo cenným zdrojem víry a jistoty v boji za nápravu nešvarů ve společnosti. Jako učenec znal cenu vzdělání pro rozvoj společnosti. Proto je na místě, aby se naše univerzita též přihlásila k odkazu tohoto statečného Čecha.“

Na tvorbě muzejní expozice budou se spolkem Jan Hus 600 a ČVUT spolupracovat po odborné a obsahové stránce instituce, které mají zkušenosti s úspěšnou realizací muzejních a výstavních expozic v ČR i zahraničí: Husitské muzeum v Táboře a Společnost Husova muzea v Praze.

„Po odeznění připomínek letošního jubilejního Husova roku nabízí tento projekt naplnění dávné snahy po zřízení důstojného a trvalého památníku jedné z nejvýraznějších a dodnes inspirativních postav českých dějin,“ říká Mgr. Jakub Smrčka, Th.D., ředitel Husitského muzea v Táboře. Podle ředitele Smrčky bude expozice myslet také na dětské návštěvníky a školní skupiny, pro které připraví muzejně-pedagogické programy doplněné o didaktické materiály pro učitele podle současných poznatků o vzdělávacích potřebách. Cílem je nabídnout zahraničním i domácím návštěvníkům přiblížení osobnosti Jana Husa a jeho mezinárodního významu populárně naučnou formou a současně poskytovat školním výpravám dobře připravený model pro výuku přímo v terénu.

PhDr. Jan Kalivoda, medievalista, pedagog Univerzity Karlovy a předseda Společnosti Husova muzea v Praze, doplňuje: „Možnost podílet se na vzniku nové stálé expozice o Janu Husovi v Betlémské kapli je pro mne vzrušující a vítaný úkol. Osobnost Jana Husa zaslouží být v Praze trvale připomínána a díky svému symbolickému významu i přitažlivosti pro domácí i zahraniční návštěvníky k tomu v České republice neexistuje vhodnější místo než právě Betlémská kaple.“

Spolek Jan Hus 600 chce dát možnost účastnit se finančně na otevření expozice i široké veřejnosti pomocí národní sbírky. Inspiroval jej k tomu během posledního roku, kdy ucelenější idea o Husově muzeu vznikala, zájem lidí i institucí, kteří se chtěli na „husovských“ aktivitách podílet.

„Pomocí takzvaného crowdfundingu, který pomohl na svět celé řadě neziskových projektů, chceme dát české společnosti možnost, vzít projekt muzea za otázku národní hrdosti a financovat jej z velké části nezávisle, podobně jako bylo financováno Národní divadlo,“ dává podobný příklad z historie Petr Hušek.

Datum otevření muzejní expozice ještě nebylo stanoveno. „Jsme teprve na začátku tohoto velikého cíle, ale všichni pevně věříme, že na konci příštího roku uctíme památku Jana Husa otevřením nové expozice,“ shodují se zástupci Národních slavností a ČVUT.

O Národních slavnostech ’Jan Hus – Evropan nové doby’

Národní slavnosti ´Jan Hus – Evropan nové doby´ jsou pořádány spolkem Jan Hus 600 k letošnímu 600. výročí upálení Mistra Jana Husa na koncilu v Kostnici. Partnery Národních slavností jsou mimo jiné Univerzita Karlova, ČVUT, Husitské muzeum v Táboře, město Husinec, Český Aeroholding, British Council, MAITREA, Městská část Praha 3, loď Dobré trendy a spolek České studny. Záštity nad slavnostmi převzali 1. místopředseda vlády a ministr financí pan Andrej Babiš, ministr zahraničních věcí pan Lubomír Zaorálek, ministr školství, mládeže a tělovýchovy pan Marcel Chládek a primátorka hl. m. Prahy paní Adriana Krnáčová. Národní slavnosti zahrnují akce oficiální a akce dobrovolně sdružené v celonárodní platformě: www.janhus600.cz/slavnosti/mapa. Jejím smyslem je zajistit přehlednou a hlavně jednotnou „mapu“ zajímavých akcí v ČR spojených s letošním mimořádně významným národním výročím a zvýšit povědomí o nich u novinářů a široké veřejnosti. Více informací o celých slavnostech naleznete na www.janhus600.cz.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 23 000 studentů. Pro akademický rok 2014/15 nabízí ČVUT svým studentům 110 studijních programů a v rámci nich 441 studijních oborů. ČVUT vychovává moderní odborníky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2014 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje více než 3000 světových univerzit, ve skupině univerzit na 411. – 420. místě. V oblasti „Civil and Structural Engineering" bylo ČVUT hodnoceno na 51. – 100. místě, v oblasti  „Mechanical Engineering“ na 101. – 150. místě, v oblasti  „Computer Science and Information Systems" a „Electrical Engineering“ na 151. – 200. místě, a stejně tak i v oblastech „Mathematics“ a „Physics and Astronomy“. Více informací najdete na www.cvut.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

CzechTourism: Fórum cestovního ruchu

16:13 CzechTourism: Fórum cestovního ruchu

Osmý ročník konference Fórum cestovního ruchu s podtitulem "Nové cesty" se uskuteční ve dnech 21. – …