Calla: Vládní podpora do sanací po těžbě uranu, ne do otevírání nových dolů

16. 5. 2016 19:35

Premiér vlády Bohuslav Sobotka dnes po dvou letech opět navštívil státní podnik DIAMO v Dolní Rožínce. Otevření nového uranového dolu u Brzkova na Vysočině, které tv březnu 2014 podpořil jako řešení zaměstnanosti pro horníky z oblasti Bystřicka, se ukázalo ekonomicky nesmyslné. Nesouhlasí s ním ani starostové a občané Brzkova, Věžnice, Přibyslavi či Polné. V prosinci 2014 vláda přesto odsouhlasila kroky k přípravě těžby zdejších nevelkých uranových ložisek uranu [1]. Diamo již požádalo o rozšíření chráněného území ložiskového území, které by omezilo práva dotčených obcí.

Calla: Vládní podpora do sanací po těžbě uranu, ne do otevírání nových dolů
Foto: calla.cz
Popisek: Calla - Sdružení pro záchranu prostředí
reklama

Vládní podpora místo toho musí směřovat do proměny dlouholetou těžbou poznamenaného regionu – nových pracovních příležitostí na Bystřicku, zkvalitnění dopravní obslužnosti a do vyčištění následků po těžbě a zpracování uranu. Zvláště velkým a nákladným problémem bude sanace dvou odkališť KI a KII, v nichž na ploše větší než 90 ha leží 15,5 milionu tun radioaktivního rmutu. Konkrétní plán na jejich zabezpečení však zatím předložen nebyl.

Už i ministr průmyslu Jan Mládek zjistil, že těžba uranu u Brzkova by byla ekonomickým propadákem [2] a ztotožnil se tak s argumentací spolků [3]. Investice více než 2 miliard korun do otevření nového dolu by následně znamenala produkci cenově nekonkurenceschopného uranu bez valného efektu v naší energetické nezávislosti. Navíc by problém sanace dnešních odkališť a úpravny uranové rudy jen odložila o dvě desítky let.

Edvard Sequens z Cally řekl: „Rozhodnutí vlády o přípravě těžby u Brzkova by měli ministři bezodkladně přehodnotit, žádost o rozšíření chráněného ložiskového území nechat stáhnout a namísto toho připraveit plán na urychlenou sanaci odkališť a dalších pozůstatků těžby.“

Další informace může poskytnout: Ing. Edvard Sequens, Calla, tel.: 602 282 399, e-mail ZDE

Poznámky:
[1] Usnesení vlády č. 1086 z 22. 12. 2014 (ZDE)
[2] „Ministerstvo průmyslu a obchodu neuvažuje o zahájení těžby uranu v ČR, stávající těžba skončí v roce 2017“, tisková informace MPO z 15. dubna 2016 (ZDE)
[3] Argumenty proti přípravě nového uranového dolu u Brzkova v tiskové zprávě „Odblokuje vláda cestu k novému uranovému dolu?” (ZDE)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Policie ČR: Obvinění zaměstnance GFŘ z přijetí úplatku

8:23 Policie ČR: Obvinění zaměstnance GFŘ z přijetí úplatku

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (…