Celní správa: Další podvodné e-maily zasílané jménem Celní správy ČR

08.02.2022 10:29 | Tisková zpráva

Celní správa ČR upozorňuje, že jsou jejím jménem opětovně rozesílány příjemcům zásilek objednaných v zahraničí podvodné e-maily a zprávy, které požadují úhradu v zahraniční měně za provedené celní řízení.

Celní správa: Další podvodné e-maily zasílané jménem Celní správy ČR
Foto: CS ČR
Popisek: Celní správa ČR, logo

Podvodné e-maily byly odesílány z domény @hotmail.com, kdy podvodníci jménem Celní správy ČR požadují zaplatit částku 3 200 EUR za zásilku obsahující velké množství peněžní hotovosti. Její blíže nespecifikovaná část má údajně podléhat diplomatické imunitě. Pro její propuštění do volného oběhu (proclení) je vyžadován negativní PCR test a úhrada částky v zahraniční měně za „přeshraniční povolení pro celní řízení“. Oba uvedené dokumenty má následně předložit příjemce při celním řízení na Celním úřadě Praha Ruzyně. Celý e-mail je psán v anglickém jazyce.

Celníci dále evidují případy, kdy jsou občanům rozesílány podvodné zprávy i prostřednictvím aplikace WhatsApp s podobným požadavkem na úhradu za celní řízení, aniž by si zásilku objednali. V těchto případech bylo zneužito jméno brig. gen. Mgr. Pavla Kotraby, 1. zástupce generálního ředitele GŘC, který v podvodných zprávách údajně požaduje zaplacení částky 3 000 EUR. Pokud tak osoba neučiní, bude předána Policii ČR.

Celní správa ČR důrazně upozorňuje, že se jedná o podvodné e-maily a zprávy, jejichž cílem je obohatit se a oklamat příjemce. Aktuální informace o probíhajícím celním řízení poštovních zásilek do hodnoty 150 EUR jsou k dispozici na www.celnicka.cz

Celní orgány při celním řízení komunikují s příjemcem/deklarantem prostřednictvím ověřených komunikačních cest. Služba celního řízení je zdarma, celníci nevyžadují při celním řízení žádná přeshraniční povolení, PCR testy ani platbu v zahraniční měně.

Vyzýváme občany, aby se v případě jakýchkoli pochybností obrátili na infolinku Celní správy ČR či zaslali dotaz na info@cs.mfcr.cz . 

reklama

autor: Tisková zpráva

pojištění

Kdo rozhoduje o tom, co pojišťovny proplatí, a co už ne? Nejde jen o běžné věci, ale třeba i o to, když někdo potřebuje nějakou mimořádnou léčbu, která by mu zachránila život. Pak místo pojišťoven musí pomáhat ostatní – neříkám, že solidarita není správná, ale jde mi o princip, proč to nehradí pojiš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok a rozhodla o nákupu nadzvukových letounů F-35

11:27 Úřad vlády: Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok a rozhodla o nákupu nadzvukových letounů F-35

Plánovaný schodek veřejných rozpočtů v České republice v roce 2024 bude 2,2 % v poměru vůči HDP. Po …