Celní správa: Další podvodné e-maily zasílané jménem Celní správy ČR

8.2.2022 10:29 dop. | Tisková zpráva

Celní správa ČR upozorňuje, že jsou jejím jménem opětovně rozesílány příjemcům zásilek objednaných v zahraničí podvodné e-maily a zprávy, které požadují úhradu v zahraniční měně za provedené celní řízení.

Celní správa: Další podvodné e-maily zasílané jménem Celní správy ČR
Foto: CS ČR
Popisek: Celní správa ČR, logo

Podvodné e-maily byly odesílány z domény @hotmail.com, kdy podvodníci jménem Celní správy ČR požadují zaplatit částku 3 200 EUR za zásilku obsahující velké množství peněžní hotovosti. Její blíže nespecifikovaná část má údajně podléhat diplomatické imunitě. Pro její propuštění do volného oběhu (proclení) je vyžadován negativní PCR test a úhrada částky v zahraniční měně za „přeshraniční povolení pro celní řízení“. Oba uvedené dokumenty má následně předložit příjemce při celním řízení na Celním úřadě Praha Ruzyně. Celý e-mail je psán v anglickém jazyce.

Celníci dále evidují případy, kdy jsou občanům rozesílány podvodné zprávy i prostřednictvím aplikace WhatsApp s podobným požadavkem na úhradu za celní řízení, aniž by si zásilku objednali. V těchto případech bylo zneužito jméno brig. gen. Mgr. Pavla Kotraby, 1. zástupce generálního ředitele GŘC, který v podvodných zprávách údajně požaduje zaplacení částky 3 000 EUR. Pokud tak osoba neučiní, bude předána Policii ČR.

Celní správa ČR důrazně upozorňuje, že se jedná o podvodné e-maily a zprávy, jejichž cílem je obohatit se a oklamat příjemce. Aktuální informace o probíhajícím celním řízení poštovních zásilek do hodnoty 150 EUR jsou k dispozici na www.celnicka.cz

Celní orgány při celním řízení komunikují s příjemcem/deklarantem prostřednictvím ověřených komunikačních cest. Služba celního řízení je zdarma, celníci nevyžadují při celním řízení žádná přeshraniční povolení, PCR testy ani platbu v zahraniční měně.

Vyzýváme občany, aby se v případě jakýchkoli pochybností obrátili na infolinku Celní správy ČR či zaslali dotaz na info@cs.mfcr.cz . 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Česká republika se ujala předsednictví v Radě EU

18:03 Úřad vlády: Česká republika se ujala předsednictví v Radě EU

Vláda v Litomyšli jednala s předsedkyní a kolegiem Evropské komise