Naopak nezaměstnaných je u nás stále relativně málo – podle evropské metodiky je v naší zemi 6,8 % lidí bez práce, průměr zemí EU je 10,9 %. Evropský průměr ovšem zvyšují země s extrémní nezaměstnaností (Španělsko, Řecko apod.). Také dlouhodobá nezaměstnanost je u nás nízká.
„Plánovači“ Evropské unie vytkli za cíl dosáhnout do roku 2020 v zemích EU průměrně podílu lidí ve věku 30-34 let s vysokoškolským vzděláním 40 %. Ke stejnému datu by mělo být ve věku 20-64 let zaměstnáno 75 % obyvatel zemí EU.
Míra zaměstnanosti ve věkové skupině 20-64 let dosahovala ve 2. čtvrtletí 2013 v zemích EU28 68,4 %. Míra zaměstnanosti mužů přitom převyšovala míru zaměstnanosti žen o 11,7 p. b. V průběhu roku se celková míra zaměstnanosti snížila o 0,2 p. b., kdy nárůst zaměstnanosti žen o 0,1 p. b. byl doprovázen poklesem zaměstnanosti mužů o 0,4 p. b.
Při pohledu na tabulku seřazenou od nejvyšších hodnot k nejnižším je zřejmé, že vysoká míra zaměstnanosti byla v severských státech a v zemích západní Evropy. Nejvyšší úroveň zaměstnanosti, která se meziročně ještě zvýšila o 0,2 p. b. se udržela ve Švédsku (ve 2. čtvrtletí 2013 to bylo 80,0 %). V této zemi byla jak nejvyšší míra zaměstnanosti žen (77,7 %) s náskokem před druhým Dánskem o 4,7 p. b., tak i mužů (82,3 %). Rozdíly v zaměstnanosti mužů nejsou mezi zeměmi EU tak výrazné (druhé Německo zaostává pouze o 0,2 p. b.).
Celkem pět států překonalo úroveň 75 %. Na potřebnou hranici dosáhlo zmiňované Švédsko, dále Německo, Nizozemsko, Dánsko a Rakousko. Největší meziroční propad míry zaměstnanosti o 3,4 p. b. lze pozorovat na Kypru. Pokles míry zaměstnanosti o více než 2 p. b. byl také v Řecku, kde pracovala o něco více než polovina populace ve věku 20-64 let (nejméně za celou EU28). Region Jižní Evropy se celkově vyznačuje nízkou zaměstnaností. Celkem v 16 státech nedošlo k meziročnímu poklesu míry zaměstnanosti pro věkovou skupinu 20-64 let.
Mezi země, kde došlo k meziročnímu nárůstu míry zaměstnanosti, patřila i Česká republika (zvýšení o 1,2 p. b.). Ve sledovaném období se míra zaměstnanosti žen zvýšila výrazněji (nárůst o 1,4 p. b.) než u mužů (nárůst o 0,9 p. b.). Od 4. čtvrtletí 2012 si Česká republika udržuje deváté místo mezi zeměmi EU28, a tak kromě zmiňovaných zemí s nejvyšší mírou zaměstnanosti, byla vyšší míra zaměstnanosti ještě v Estonsku, Finsku a ve Spojeném království. Míra zaměstnanosti v ČR převyšovala průměr EU28 o 4,3 p. b. Ze sousedních států byla nejvyšší míra zaměstnanosti v Německu (77,2 %), nejnižší byla v Polsku (64,6 %).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva