Česká celnička Holá se stala rytířem Řádu čestné legie

13.04.2017 10:12

Z rozhodnutí prezidenta Francouzské republiky Françoise Hollanda dnes převzala zástupkyně generálního ředitele Generálního ředitelství cel plk. Ing. Vendulka Holá na Velvyslanectví Francouzské republiky Řád čestné legie. Stalo se tak za její více než třicetiletou úzkou spolupráci s francouzskou celní správou a Velvyslanectvím Francouzské republiky v České republice.

Česká celnička Holá se stala rytířem Řádu čestné legie
Foto: CS ČR
Popisek: Celní správa ČR, logo

Plukovnice Ing. V. Holá je mezi českými nositeli Řádu teprve pátá žena, zároveň první příslušnice českého ozbrojeného bezpečnostního sboru.

Jedenašedesátiletá V. Holá vystudovala  Vysokou školu ekonomickou v Praze, Fakultu obchodní Karlovy univerzity, posléze postgraduální studium Mezinárodní obchod a španělština. K celní správě nastoupila v roce 1979, v roce  1994  se stala vedoucí mezinárodního oddělení Generálního ředitelství cel. O čtyři roky později byla ustanovena do funkce náměstkyně generálního ředitele GŘC, v roce 2005  se pak stala zástupkyní generálního ředitele a ředitelkou odboru mezinárodního a vztahů k veřejnosti GŘC.

Jejími zájmy jsou studium cizích jazyků, historie, cestování a sport, zejména lyžování.

Od založení Řádu čestné legie v roce 1802 Napoleonem Bonaparte jej získalo kolem dvou stovek Čechů. Nejvíce čs. občanů získalo řád v období první republiky, v novodobých dějinách posledních pětadvaceti let jich pak bylo pouze pět desítek. Lze vzpomenout např. kardinála Dominika Duku, režiséra Miloše Formana, prezidenta Václava Havla, spisovatele Milana Kunderu a Pavla Tigrida, fotografa Jana Saudka, nebo zpěvačku a disidentku Martu Kubišovou.

Bližší informace jsou k dispozici na internetových stránkách Celní správy České republiky – www.celnisprava.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Správa železniční dopravní cesty letos do rekonstrukcí a modernizací železničních přejezdů investuje přes 1,1 miliardy korun

20:29 Správa železniční dopravní cesty letos do rekonstrukcí a modernizací železničních přejezdů investuje přes 1,1 miliardy korun

Neustálé zvyšování bezpečnosti drážního provozu a stále lepší zabezpečení železničních přejezdů je j…