Česká centra: České hrdinky zamířily do pasáže divadla Broadway na Příkopech

03.05.2021 19:38

Originální portréty českých hrdinek počínaje sv. Anežkou a konče Barborou Špotákovou či Petrou Kvitovou upozorní v pasáži pražského divadla Broadway od 4. května do 31. srpna 2021 na stále aktuální téma rovnosti mužů a žen. Organizátory výstavy jsou Česká centra a Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni.

Česká centra: České hrdinky zamířily do pasáže divadla Broadway na Příkopech
Foto: Česká centra
Popisek: Česká centra

Padesát ilustrovaných portrétů panovnic, političek, umělkyň, badatelek či sportovkyň ztvárnila současná nejmladší vlna českých ilustrátorů, studentů a studentek Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni (nebo také Sutnarka) pod vedením Renáty Fučíkové. Ta projekt uskutečněný spolu s Českými centry kurátorsky zaštítila a podílela se také na výběru osobností. Autorkami doprovodných textů jsou spisovatelka Kateřina Tučková a historička Lenka Křížová.

Anketa

Považujete činnost konspiratori.sk, nebo spolku NELEŽ za korektní?

3%
96%
1%
hlasovalo: 2918 lidí

HANA PIŠTOROVÁ, KOORDINÁTORKA PROJEKTU: „Po úspěšné prezentaci
v mezinárodním prostředí se portréty nyní dostávají také k českému divákovi. Díky Českým centrům a zastupitelským úřadům je mohli vidět diváci v téměř 30 zemích světa, od USA a Brazílie, přes evropské státy, až po Izrael, Japonsko a Jižní Koreu.“

RENÁTA FUČÍKOVÁ, VÝTVARNICE A PEDAGOŽKA FAKULTY DESIGNU A UMĚNÍ LADISLAVA SUTNARA: „Všichni netrpělivě očekáváme uvolnění restrikcí kvůli koronavirové krizi. To bude příležitost k oživení veřejného prostoru o ženské téma.“

Výstavě předcházela stejnojmenná knižní publikace, která vyšla na podzim 2020 v nakladatelství Universum, Euromedia jako připomenutí 100. výročí uzákonění ženského volebního práva v českých zemích (1920). Vedle prezentace v zahraničí byla výstava uvedena například v plzeňské Galerii Jaroslava Sutnara. Díky dlouhodobé spolupráci Českých center a Radio Prague International (RPI) se České hrdinky představily také na webových stránkách a sociálních sítích RPI, a to v české, anglické, německé, francouzské, španělské a ruské mutaci.

4. 5. – 31. 8. 2021
Pasáž divadla Broadway, Praha

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný ochránce práv: Prachatice se obrátily o pomoc

22:33 Veřejný ochránce práv: Prachatice se obrátily o pomoc

Na ombudsmana se výjimečně neobrátil člověk, ale úřad, který hledal pomoc. Prachatičtí úředníci se z…