Česká centra: Čurající chlapeček v Bruselu poprvé v historii oblékne český modrotiskový kostým - šitý na míru

14.10.2020 19:38

Slavný Manneken Pis (Čurající chlapeček), který je považován za symbol Bruselu více než tři století, se dočká originální krátkodobé (a ryze české) proměny.

Česká centra: Čurající chlapeček v Bruselu poprvé v historii oblékne český modrotiskový kostým - šitý na míru
Foto: Česká centra
Popisek: Česká centra

Postará se o ni Velvyslanectví ČR v Bruselu a České centrum Brusel, jejichž zásluhou se soška na několik hodin oblékne do nevšedního kroje – kostýmku z modrotisku, který pro tuto akci speciálně vytvořila česká designérka Alice Klouzková - jako originální poctu českému řemeslu i oděvnímu návrhářství.  Slavnostní ceremoniál spojený s předáním kostýmu „sošce na míru“ proběhne na bruselské radnici ve středu 21. 10. 2020 v 11 hodin. Akci organizuje Velvyslanectví ČR v Bruselu a České centrum Brusel.

Slavná bronzová soška malého chlapce je s hlavním městem Belgie neodmyslitelně spjata již více než 300 let. Její oblékání do nejrůznějších kostýmků při rozličných příležitostech není ničím neobvyklým, šatník dnes čítá několik stovek různých modelů.  Zásluhou Alice Klouzkové, přední české designérky, se však nyní chystá proměna značně originální. Soška totiž zcela poprvé v historii obleče český kostým, který má současný design, vychází ale z tradiční technologie modrotisku (od roku 2018 na seznamu UNESCO). Slavnostní ceremonie bude současně připomínkou českého státního svátku. Česká republika tak doplní staletou tradici předávání nového oděvu bruselské radnici, kterou začal pravděpodobně Ludvík XIV.

J.E. PAVEL KLUCKÝ, VELVYSLANEC ČR V BELGII: „V době, kdy není možné slavit státní svátek společenskými či kulturními akcemi, chceme přinést alespoň malou připomínku toho, že kulturní dědictví je stále živé.“

S nápadem oslovit a vyzvat ke spolupráci právě Alici Klouzkovou, českou designérka a kurátorku, přišla Jitka Pánek Jurková, ředitelka Českého centra Brusel. Důvody jsou dané: Umělkyně, ale zároveň i lektorka, se dlouhodobě zabývá tradičními řemeslnými technikami a jejich využitím v současném oděvu. Vede také Ateliér módního designu na škole současného umění Scholastika.

JITKA PÁNEK JURKOVÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA BRUSEL: „Alice Klouzková pracuje s modrotiskem s velkým respektem a znalostí jeho dlouhé a jedinečné tradice, zároveň ho ale aplikuje v současné módě. Panáčkův modrotiskový kostým tak ukazuje, že v Čechách je řemeslo stejně jako oděvní design ve vynikající formě.“

‚Čurající chlapeček‘ doposud kostým od České republiky neměl. Česká republika se tak letos zařadí k dalším zemím – Spojeným státům, Japonsku, Francii – které již svůj kostým panáčkovi předaly. Slavnostní předání kostýmu proběhne na radnici Města Brusel 21. 10. v 11:00. Následně bude kostým k vidění na sošce do 15:00, a v dalších letech pravidelně například při příležitosti státního svátku dané země. 21. října 2020 tedy snad nebude poslední datum, kdy Chlapeček oblékne modrotiskovou garderobu.

MODROTISK NA SEZNAMU UNESCO

Modrotisk je metoda potiskování textilie pomocí dřevěné formy a indiga, výsledný vzor je tedy modro-bílý. V České republice má dlouhou tradici, široké obliby dosáhl zejména v 19. století. Dnes se mu na českém území věnují dvě řemeslné dílny v Olešnici a ve Strážnici.

28. listopadu 2018 byl modrotisk přidán do seznamu nehmotného světového dědictví UNESCO na základě společné nominace České republiky, Slovenska, Rakouska, Německa a Maďarska.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český rozhlas: Anketa Šarmantní osobnost zná vítěze

16:34 Český rozhlas: Anketa Šarmantní osobnost zná vítěze

Anketa Českého rozhlasu Šarmantní osobnost roku 2020 zná finalisty. Kdo přebere pomyslné žezlo po lo…