Česká centra: Podcastová série EUNIC London se dostala do první dvacítky britského žebříčku

19.06.2021 20:32

Projekt EUNICAST s podtitulem Inspirativní hlasy Evropy, který (nejen) pro britské posluchače připravilo České centrum Londýn, se dostal na žebříčku T0P 20 podcastů ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska.

Česká centra: Podcastová série EUNIC London se dostala do první dvacítky britského žebříčku
Foto: Česká centra
Popisek: Česká centra

Na tomto úspěchu má velkou zásluhu profesionální produkční spolupráce s partnery, výběr osobností a diskutovaných témat. Na „pořadu dne“ bylo například umění, budoucnost kultury, současný „stav světa“.

Anketa

Vadí vám, že se Jaromír Jágr nechce nechat naočkovat proti covidu-19, protože prý má dostatek protilátek?

4%
89%
hlasovalo: 13034 lidí

U pomyslného mikrofonu s moderátorem BBC Joe Lynamen se vystřídalo 7 osobností, mimo jiné z Velké Británie, Německa, Francie, Rakouska a dalších zemí.

Britská pobočka Evropského sdružení národních kulturních institutů EUNIC spustila 8. dubna zbrusu nový podcastový projekt EUNICAST – inspirativní hlasy Evropy, který vznikl v britské metropoli pod vedením Českého centra Londýn. Posluchači nejen v Británii tak měli mimořádnou příležitost seznámit se prostřednictvím stále populárnější formy podcastu s výraznými osobnostmi z oblasti umění, které spojuje evropský původ a kariéra na britských ostrovech. Tématem rozhovorů bylo jak umění a budoucnost kulturní scény, tak současná situace ve světě.  Nechyběly silné osobní příběhy jednotlivých hostů. Série uvedla rozhovory se španělskou primabalerínou a uměleckou šéfkou Anglického národního baletu Tamarou Rojo; německou kurátorkou, historičkou a ředitelkou Muzea historie a vědy Oxfordské univerzity Silke Ackermann; estonským držitelem ceny Grammy, dirigentem Paavo Järvim; francouzskou znalkyní a sběratelkou moderního umění Catharine Petitgas; rakouským ředitelem komorního orchestru Akademie sv. Martina v polích Tomo Kellerem a slavnou litevskou umělkyní, skladatelkou a hudebnicí Linou Lapelyte.

Rozhovory vedl uznávaný novinář BBC Joe Lynam, který za svou práci získal řadu ocenění. K dnešnímu dni (17. 6.) si podcast poslechlo téměř tisíc posluchačů, mezi nejpopulárnější episody patří právě pilotní epizoda s česko-britským zástupcem Johnem Tusou, bývalým ředitelem zahraničního vysílání BBC a kulturního centra Barbican.

Žebříček byl sestaven společností beststartup.co.uk, která se dlouhodobě věnuje vyhodnocování podcastové scény ve Velké Británii. Mezi hlavní hodnotící kritéria se řadí především profesionalita, vedení rozhovoru podcastu, výběr témat a jejich obsahová zajímavost, vyhodnocení analytických nástrojů (SEMrush, ListenNotes), v neposlední řadě pak také kurátorský výběr.  U zrodu myšlenky zprostředkovat posluchačům „pohledy odjinud“, stál Přemysl Pela, který je iniciátorem, současně také autorem myšlenky.

PŘEMYSL PELA, ŘEDITEL ČESKÉHO CENTRA LONDÝN a President EUNIC:
„Zařazení EUNICASTu připraveného Českým centrem Londýn mezi TOP 20  podcastů roku 2021 ve Velké Británii nás samozřejmě velmi těší a oceňuje nejen profesionální produkční spolupráci s partnery, ale zvláště výběr osobností a diskutovaných témat, které rezonují mezi posluchači.”

Přemysl Pela na závěr dodává, že cílem podcastů bylo prostřednictvím rozhovorů s významnými evropskými a britskými osobnostmi z oblasti umění a kultury předat lidem naději, optimismus a inspiraci, ale také se podělit o názory na výzvy současné a v mnoha ohledech historické doby.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ELDIS a RETIA společně vystaví svou produkci na veletrhu IDEF

11:59 ELDIS a RETIA společně vystaví svou produkci na veletrhu IDEF

Pardubické radarové firmy ELDIS a RETIA, jež jsou součástí divize CSG Aerospace průmyslově-technolog…