Česká centra: Růžový tank Davida Černého ve Stockholmu

4. 9. 2019 16:17

Růžový tank Davida Černého byl až doposud k vidění v rámci bienále na centrálním náměstí ve švédském Örebro. Nyní se však nově přesouvá do Stockholmu na náměstí Raoula Wallenberga.

Česká centra: Růžový tank Davida Černého ve Stockholmu
Foto: Česká centra
Popisek: Česká centra

Prezentace kontroverzního díla tvoří součást výstavy s názvem Democracy in Action, kterou zaštiťuje České centrum Stockholm ve spolupráci se zastupitelským úřadem a švédskými organizacemi (Kommun Invest, město Örebro, Konstfrämjändet). Cílem aktivit je připomenout třicet let výročí od Sametové revoluce. Open-air událost ve Stockholmu nabídne švédským návštěvníkům interaktivní prostor, kde mohou odpovědět na otázku, co pro ně znamená demokracie dnes. Událost proběhne za účasti Tomáše Petříčka, ministra zahraničních věcí ČR.

ZUZANA KABELKOVÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA STOCKHOLM:
„Pink Tank jsme rozpracovali jako koncept ve spolupráci se dvěma švédskými kurátory na popud Niklase Bennwika, který před pár lety působil na švédské ambasádě v Praze. Primárně šlo o to vysvětlit, jak umění upozorňuje na problémy, jak chytrá myšlenka dovede nahlodat nedemokratický režim a povzbudit národ. Švédsko více než 200 let nezažilo konflikt, nesdílí stejný historický kontext jako náš region. Koncept by tedy měl švédské publikum překvapit, nasměrovat pozornost k naší zemi a zavdat podnět k zamyšlení nad problémy demokracie v dnešním světě.“

Podle Zuzany Kabelkové pak celý projekt Democracy in Action poukazuje na schopnost jedince upozornit na problémy demokracie. Na příkladu ukázek českého umění prezentuje pohled do historie (například okupaci prostřednictvím fotografií od Dany Kyndrové). Nové dílo Lucie Frýdlové má naopak upozornit na to, že současná generace vnímá historii skrze knihy, učebnice, skrze domněnky, jak se asi věci udály, jak se asi lidé cítili a pasivně přijímá informace bez většího zájmu individuí. Růžový tank Davida Černého tvoří významnou součást projektu a jako takový bude pod září umístěn na náměstí Raoula Wallenberga.

DAVID ČERNÝ:
„Demokracie není samozřejmostí, musíme o ni pečovat. Jsem rád, že na OpenArt v Örebro může být můj Růžový tank součástí diskuse o této hrozbě."

Slavnostní zahájení doplní nevšední aspekt. Návštěvníci budou mít možnost odpovědět na otázku „Co pro vás znamená demokracie dnes?“. Své vzkazy mohou psát přímo na interaktivní plochu umístěnou na volném prostranství u tanku. Open-air událost 9. 9. 2019 zahájí Tomáš Petříček, ministr zahraničních věcí České republiky. Za švédskou stranu povede úvodní řeč Margot Wallström, ministryně zahraničních věcí Švédského království.

Česká centra jsou příspěvkovou organizací Ministerstva zahraničních věcí ČR pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 24 metropolích na třech kontinentech. V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila více než 2,8 mil. návštěvníků. Od února 2018 je generálním ředitelem Českých center Ondřej Černý.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Finanční správa startuje Projekt Daně a cla do škol

22:11 Finanční správa startuje Projekt Daně a cla do škol

Pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a ve spolupráci s Generálním ředitelstvím …