„V průběhu posledního roku a půl jde o třetí významné ocenění pro tuto unikátní rezervaci. Nesmírně si vážíme toho, že ochrana přírody prováděná prostřednictvím velkých kopytníků takovým způsobem zaujala odborníky i veřejnost,“ poděkoval Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina.
Rezervace velkých kopytníků vznikla v roce 2015. V současné době se rozkládá na ploše zhruba 230 hektarů. V péči o otevřenou, savanovitou krajinu využívá původní druhy velkých kopytníků Evropy: zubry, divoké koně a zpětně šlechtěné pratury. Pastva velkých kopytníků totiž potlačuje agresivní druhy trav a náletové křoviny a umožňuje udržovat vhodné biotopy pro vzácné druhy květin, motýlů, ptáků a dalších organismů. Využití původních druhů divokých kopytníků je navíc na velkých plochách výrazně efektivnější a levnější, než kosení luk nebo jejich udržování prostřednictvím pastvy domácích zvířat.
Právě ochrana biodiverzity byla od počátku hlavním cílem projektu. V prvních letech jeho realizace se však ukázalo, že působí velmi pozitivně také v oblasti ochrany klimatu. Trus velkých kopytníků totiž výrazně pomáhá s obnovou organické hmoty v půdě. Ta pak lépe váže uhlík a zároveň výrazně více vsakuje vodu. Pastva velkých kopytníků tak napomáhá k adaptaci krajiny na změny klimatu a zároveň pozitivně působí na zadržování vody v krajině.
„Nejnovější ocenění rezervace velkých kopytníků pomůže upozornit na to, že se změnou klimatu se dá bojovat nejen prostřednictvím populárního sázení stromů, ale také péčí o otevřenou krajinu s pomocí velkých kopytníků. Odborníci stále více upozorňují na to, že právě zdravá půda je důležitým klíčem k zastavení klimatických změn. Velcí kopytníci přitom s obnovou půdy pomáhají zásadním způsobem,“ doplnil Dalibor Dostál a navázal: „Otevřená krajina spásaná velkými býložravci tak působí pozitivně nejenom na obnovu biologické rozmanitosti, ale pomáhá i s adaptací krajiny na klimatické změny.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
ocenění , příroda , MIlovice , TZ , změna klimatu , Česká krajina , rezervace
autor: Tisková zpráva
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

11:14 ČEZ: Třeboradický „kotel poslední záchrany“ výrobcem teplé vody pro Prahu
Velkou proměnou prochází v současné době výrobní technologie v Areálu Třeboradice, a.s., ze Skupiny …
- 7:33 Vězeňská služba: Dokumentární projekt Ve službě: Za mřížemi II
- 20:16 FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací
- 16:14 ČEZ: Nárůst počtu dobíjení přes 50 %
- 11:14 Finanční správa se soustředí na stovky milionů nepřiznaných tržeb e-shopů
- 7:33 ČSÚ: Meziroční růst cen potravin opět zrychlil