Česká národní banka: Nejčastěji jsou padělané „tisícovky“ a „pětistovky“

23.03.2016 15:48 | Zprávy

Na území České republiky bylo v roce 2015 zadrženo celkem 2 383 kusů padělaných a pozměněných českých bankovek a mincí, což bylo o 15 kusů méně než v roce 2014. I nadále převažovaly dobře odhalitelné falzifikáty nevalné kvality. Nejčastěji padělané byly bankovky 1000 Kč a 500 Kč, vyplývá ze statistik České národní banky.

Česká národní banka: Nejčastěji jsou padělané „tisícovky“ a „pětistovky“
Foto: wikipedia
Popisek: Česká národní banka.

„České bankovky vynikají nejen uměleckou kvalitou, ale i svými četnými ochrannými prvky. To však neznamená, že by lidé neměli při nakládání s hotovostí dávat pozor. Ostražitost je nutná zejména v případě nejčastěji padělaných tisícovek a pětistovek,“ uvedl člen bankovní rady České národní banky Jiří Rusnok.

Bankovky s nominální hodnotou 1000 Kč a 500 Kč v součtu tvořily v loňském roce celé tři čtvrtiny všech zadržených padělaných a pozměněných českých bankovek a mincí, zatímco o rok dříve to bylo 63 procent.

Na většině zachycených padělků nebyly žádné ochranné prvky nebo byly některé z nich jen nekvalitně napodobené. „Bylo to hlavně tím, že nejvíce padělků vzniká na inkoustových tiskárnách. Tyto padělky jsou podle naší stupnice nebezpečnosti hodnoceny jako ‚méně zdařilé‘ nebo ‚neumělé‘,“ doplnil Jiří Rusnok.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Kbelští vrtulníkáři přivezli z prestižní letecké přehlídky zlato

19:15 Armáda ČR: Kbelští vrtulníkáři přivezli z prestižní letecké přehlídky zlato

Unikátní kombinace záchrany, slétanosti a dynamických manévrů vrtulníkové akrobacie vynesla pilotům …