Česká národní banka: Stříbrná mince připomíná 300 let od narození Marie Terezie

26.04.2017 7:32 | Zprávy

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou minci, která připomene 300 let od narození Marie Terezie, jediné panovnice na českém trůně. Mince v nominální hodnotě 200 korun bude v prodeji od 26. dubna 2017.

Česká národní banka: Stříbrná mince připomíná 300 let od narození Marie Terezie
Foto: Česká národní banka
Popisek: Česká národní banka, logo.

Marie Terezie, která z habsburské monarchie vytvořila moderní centralizovaný stát, se narodila 13. května 1717 jako nejstarší dcera Karla VI.  a Alžběty Kristýny Brunšvické. Na habsburský trůn nastoupila v roce 1740 a zůstala na něm až do své smrti v roce 1780.

Za její vlády došlo k významným reformám v oblasti školství, soudnictví a finančnictví. Zasloužila se také o rozvoj průmyslové výroby a prosadila rovněž evidenci obyvatel, budov a pozemků, čímž bylo umožněno efektivnější vybírání daní. Během panování Marie Terezie se budovaly nové cesty a byla zavedena jednotná soustava měr a vah stejně jako jednotná měna. Za její vlády byly na našem území poprvé vydány také papírové peníze.

„Marie Terezie, jakožto jediná panovnice na českém trůně, patří k  ženám, které se významně zapsaly do českých dějin. Její rozhodnutí a reformy na nás mají vliv dodnes. Vzpomínka v podobě pamětní stříbrné mince jí bezesporu patří,“ uvedl Vojtěch Benda, člen bankovní rady ČNB.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VZP: Jednodušší cesta na mamografický screening

22:33 VZP: Jednodušší cesta na mamografický screening

Ženy od 45 let mají nárok na screeningové mamografické vyšetření jednou za dva roky.