Česká obchodní inspekce: Hračka „ROBO RYBA“ překračuje povolený limit olova a kadmia

22.06.2019 21:38 | Zprávy

Česká obchodní inspekce zjistila, že se trhu nachází hračka, která představuje riziko pro děti i životní prostředí. Jde o hračku s názvem „ROBO RYBA“ nebo „ROBO FISH“. U hračky bylo potvrzeno mnohonásobné překročení množství olova a kadmia oproti povoleným limitům, což představuje závažné riziko.

Česká obchodní inspekce: Hračka „ROBO RYBA“ překračuje povolený limit olova a kadmia
Foto: Česká televize
Popisek: ČOI

Česká obchodní inspekce identifikovala v nabídce a prodeji plastovou elektrickou hračku, která se po vhození do vody sama aktivuje.  Hračka je napájena bateriemi  A 76 nebo LR 44. Prodávána je v zataveném plastovém blistru.

Zkoušky provedené pracovníky akreditované  laboratoře potvrdily významnou neshodu s požadavky směrnice 2011/65/EU – RoHS. Na jednom z pájených spojů uvnitř hračky bylo potvrzeno až 96 % obsahu olova a na jednom ze spojů rovněž 0,157 % obsahu kadmia. Jedná se o mnohonásobné překročení množství oproti povoleným limitním hodnotám. Nedodržení požadavků platné legislativy představuje závažné environmentální riziko.  

ČOI u dovozce uložila ochranné opatření, kterým je zákaz distribuce a stažení výše jmenovaných výrobků z distribuce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

David Smoljak byl položen dotaz

Co by teda měla ČR a EU udělat?

Jak zajistit spravedlivý mír a jak Ukrajině garantovat bezpečnost? Mluví o tom dost politiků, ale já upřímně nevím, co má být tou garancí? Spravedlivý mír chápu, jen se tedy obávám, že k němu asi nedojde. USA chce kapitulaci Ukrajiny a EU proto spravedlivý (ani jiný) mír nedělá nic.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Národní zemědělské muzeum Praha se připojuje k Noci betlémů

22:08 Národní zemědělské muzeum Praha se připojuje k Noci betlémů

Papírové betlémy Trnky, Lady nebo Šlitra k vidění po setmění. Noci betlémů upozorňuje na výjimečnou …