Česká obchodní inspekce: Výsledky kontrol prodeje a jakosti tuhých paliv v roce 2020

09.04.2021 10:57

Česká obchodní inspekce dlouhodobě provádí kontroly v oblasti ochrany životního prostředí. Celkem provedla 29 kontrol u hospodářských subjektů, které uvádí nebo nabízí prodej tuhých paliv nebo vyvíjí obchodní aktivity související s prodejem tuhých paliv.

Česká obchodní inspekce: Výsledky kontrol prodeje a jakosti tuhých paliv v roce 2020
Foto: coi.cz
Popisek: Česká obchodní inspekce - logo
reklama

Česká obchodní inspekce provedla od 3. srpna do 30. listopadu 2020 celkem 29 kontrol u podnikajících fyzických a právnických osob, které uvádí nebo nabízí prodej tuhých paliv na trhu v ČR.

Anketa

Má premiér Babiš na vlastní pěst shánět vakcíny i vysoko nad rámec cen, které vyjednala EU?

78%
22%
hlasovalo: 11617 lidí

Dále kontrolovala subjekty, které vyvíjí obchodní aktivity v segmentu prodeje a poskytování služeb v oblasti prodeje tuhých paliv.

Cílem kontrolní akce bylo ověření dodržování povinností při prodeji tuhých paliv stanovených zákonem č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší v rozsahu kvalitativních ukazatelů stanovených prováděcím právním předpisem k zákonu, kterým je vyhláška č. 415/2012 Sb., o přípustné úrovni znečišťování a jejím zjišťování a o provedení některých dalších ustanovení zákona o ochraně ovzduší. Dále byla kontrolní akce zaměřena na plnění povinností vyplývajících z požadavků na dodržování zásad poctivosti prodeje a poskytování služeb, dodržování zákazu užívání nekalých obchodních praktik a plnění informačních povinností ve vztahu k nabízenému sortimentu výrobků (zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele).

  Konkrétně se jednalo o hnědé uhlí a lignity, černé uhlí a výlisky z uhlí pro spalování ve stacionárním zdroji o celkovém jmenovitém tepelném příkonu ≤ 0,3 MW nebo ? 0,3 – 5 MW.

Porušení právních předpisů v dozorové kompetenci ČOI bylo zjištěno u 7 hospodářských subjektů v 10 případech. V 9 případech se jednalo o nedodržení povinností stanovených zákonem č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. K porušení nejčastěji docházelo při prodeji tuhých paliv, jelikož prodávající řádně neinformoval spotřebitele o vlastnostech prodávaných výrobků a nezajistil, aby jím prodávané výrobky byly přímo viditelně a srozumitelně označeny označením výrobce nebo dovozce popřípadě dodavatele. Dále prodávající nesplnil povinnost spotřebitele řádně informovat o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění práva z reklamace, spolu s údaji o tom, kde lze reklamaci uplatnit a neinformoval spotřebitele jasným, srozumitelným a snadno dostupným způsobem o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Při prodeji váženého uhlí prodávající použil také neověřené měřidlo. 

Při kontrolní akci bylo také akreditovanou laboratoří odebráno a testováno 14 vzorků hnědých uhlí. Všechny testované vzorky splnily požadavky stanovené vyhláškou č. 415/2012 Sb., o přípustné úrovni znečišťování a jejím zjišťování a o provedení některých dalších ustanovení zákona o ochraně ovzduší 201/2012 Sb. Přestože všechny testované vzorky uhlí vyhověly ve všech zkoušených parametrech, bude kontrola jakosti tuhých paliv pro stacionární zdroje tepla pokračovat nadále i v druhé polovině roku 2021, neboť dodržování požadavků na kvalitu těchto paliv má vliv na životní prostředí.

Česká obchodní inspekce za porušení zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele pravomocně uložila ve 4 případech pokuty v celkové výši 4 000 Kč.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

CzechPOINT prozatím nevydává certifikáty o očkování

16:15 CzechPOINT prozatím nevydává certifikáty o očkování

Vzhledem k množícím se žádostem o vystavení certifikátu o očkování proti onemocnění COVID-19 na kont…