Česká obchodní inspekce zakázala na trhu hračku v podobě policejního autíčka kvůli olovu

13.08.2022 18:23 | Tisková zpráva

Česká obchodní inspekce zjistila, že na tuzemském trhu je výrobek, který představuje vážné riziko pro životní prostředí. Jedná se o hračku na baterie - policejní auto, číslo modelu HCH-418, které obsahuje v pájeném spoji uvnitř hračky nepovolené množství olova. ČOI nařídila stažení výrobku z trhu.

Česká obchodní inspekce zakázala na trhu hračku v podobě policejního autíčka kvůli olovu
Foto: coi.cz
Popisek: Česká obchodní inspekce - logo

Česká obchodní inspekce zjistila na vnitřním trhu výrobek, který je nebezpečný pro životní prostředí. Jedná se o hračku na baterie - auto policie s napájením, které má 3 knoflíkové baterie LR44 a je určena pro děti od 18 měsíců. Hračka vydává světelné a zvukové efekty. Hračka je prodávána bez obalu. Na výrobku je nalepen papírový štítek s informacemi a označením CE. 

Anketa

Mají Babišovi odpůrci právo narušovat pokřiky či silnější formou jeho mítinky?

6%
91%
hlasovalo: 37553 lidí

Zkušební laboratoř potvrdila významnou neshodu s požadavky příslušné legislativy (nařízení vlády č. 481/2012 Sb., o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních (směrnice 2011/65/EU – RoHS), jelikož na pájeném spoji uvnitř hračky bylo zjištěno mnohonásobné překročení obsahu olova až na hodnotu 63,5 % oproti povolené limitní hodnotě 0,1 %. Nedodržení požadavků platné legislativy představuje vážné environmentální riziko kvůli možnému znečištění životního prostředí.

ČOI dále zjistila, že na výrobku chybí adresa dovozce, na níž ho lze kontaktovat a další předepsané informace. Kontrolovaný výrobek tak neodpovídá požadavkům NV č. 86/2011 Sb., o technických požadavcích na hračky. Rovněž i označení CE – grafická podoba a výška neodpovídá požadavku EU (konkrétně nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 765/2008 ze dne 9. července 2008, kterým se stanoví požadavky na akreditaci a dozor nad trhem týkající se uvádění výrobků na trh a kterým se zrušuje nařízení (EHS) č. 339/93 (Příloha II odst. 1, odst. 3).

Česká obchodní inspekce uložila, z důvodu zamezení dalšího výskytu totožných výrobků na trhu, které nesplňují předepsané požadavky, u distributora ochranné opatření (§ 18a odst. 3 a 4 zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky), kterým je zákaz uvádění na trh, distribuce a stažení výrobku z oběhu. Výrobek byl nahlášen do systému rychlé výměny informací o nebezpečných nepotravinářských výrobcích Safety Gate.

Informace o výrobku:
Značka:     neuvedena
Číslo modelu:  HCH-418   
EAN: 8411223004188
Výrobce: Jain Xiong Da Trading Center, Building 10, Nan Ge Yang, Chenghai, Shantou, Guangdong
Dovozce:  Asia zboží s.r.o.
Původ výrobku:    Čína
Kódy:     2-288-84.7

reklama

autor: Tisková zpráva

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Dezinformace

Myslíte si, že jsme k dezinformacím náchylní více než jinde? A jestli se tu podle vás šíří, není to vaše vina, myslím vás politiků, že jste neschopní lidem věci vysvětlit? Třeba jako to, co to vůbec dezinformace je? Podle mě je to takový moderní termín, za který politici schovávají kde co a hlavně s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy ochrany životního prostředí

19:21 ČEZ: České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy ochrany životního prostředí

Jaderná elektrárna Dukovany i Temelín splňují požadavky mezinárodní normy pro řízení ochrany životní…