Česká obchodní inspekce zaznamenala další prodej padělků, tentokrát přes sociální sítě

04.06.2017 20:36

Internetový prodej a sociální sítě se stávají frekventovanou obchodní platformou pro nabízení a prodej zboží. Ne vždy je však spotřebiteli doručeno v požadované kvalitě. Na základě podnětů spotřebitelů provedli inspektoři ČOI Středočeského kraje a Hlavního města Prahy kontrolu zaměřenou na nabídku a prodej zboží přes internet a sociální sítě Facebook a LetGo. Na začátku května prověřili čtyři prodávající a ve třech případech zjistili nezákonný prodej padělků.

Česká obchodní inspekce zaznamenala další prodej padělků, tentokrát přes sociální sítě
Foto: Česká televize
Popisek: ČOI

Česká obchodní inspekce Středočeského kraje a Hlavního města Prahy uskutečnila 4 kontroly nabídky a prodeje zboží. Dvě kontroly se týkaly nabídky a prodeje prostřednictvím aplikace Facebook a LetGo Z důvodu prokázání této činnosti inspektoři vedli s prodejci dlouhodobou komunikaci přes telefon a sociální sítě. Dále proběhly dvě kontroly internetového prodeje, kde zjistili rovněž pochybení.

V prvním případě při kontrole nabídky přes aplikaci LetGo, kdy prodávající byl uveden pod jménem Mája Suchá, byly objednány 3 kusy výrobků označené ochrannou známkou Michael Kors. Celková cena originálních výrobků činila 26 000 Kč.  Následně byla s prodejcem sjednána schůzka na veřejném místě (Obchodní centrum Galerie Fénix) za účasti Policie ČR, kde proběhl nákup a zajištění tohoto zboží. Kontrolou bylo zjištěno, že prodávající osoba nevlastní žádné živnostenské oprávnění. Řešení porušení zákona dále probíhá.

V druhém případě probíhala komunikace přes Facebook a telefon. Prodávající také prezentoval zboží na showroomu na adrese Opletalova 35, Praha 1, avšak bez objednání předem se do  showroomu nelze dostat. Kontrola inspektorů v místě probíhala standartním způsobem. Žádné výrobky porušující některá práva duševního vlastnictví nebyly v době kontroly na uvedené adrese nabízeny, prodávány či skladovány. Prodávající je v době kontroly nenabízel ani na svých facebookových stránkách. Přesto bylo zjištěno porušení zákona o ochraně spotřebitele spočívající v nesprávném značení textilních výrobků nabízených spotřebiteli k prodeji.

Dále inspektoři ČOI Středočeského kraje a Hlavního města Prahy kontrolovali nabídku a prodej přes internetové stránky www.sbazar.cz/luxurious07. Zde byla objednána kabelka Louis Vuitton. Kontrolou byla prokázána nabídka a prodej padělku. Stejně tak bylo zajištěno zboží nabízené a objednané přes www.cz.flame-fashion.com, které bylo doručeno z Bulharska. Jedná se o padělané textilní zboží ochranné známky Adidas.

Přestože jsou kontroly tohoto typu složité a obtížně realizovatelné, Česká obchodní inspekce je pravidelně a důsledně provádí a v poslední době v této oblasti zaznamenává  úspěchy.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Správa železnic:  Na nádraží v Jedlové se otevírá první ubytovací zařízení pro veřejnost

7:33 Správa železnic: Na nádraží v Jedlové se otevírá první ubytovací zařízení pro veřejnost

Pro zájemce se otevírá první ubytovací zařízení přímo na nádraží. Nachází se v rekonstruované výprav…