Česká pošta: Datových schránek je již 600 000

02.08.2014 13:49

Včera v 11.11 hodin byla na žádost právnické osoby zřízena datová schránka s pořadovým číslem 600 000. Informační systém datových schránek funguje v České republice od 1. července 2009 a od té doby přinesl svým uživatelům bezpečnou a pohodlnou komunikaci, ušetřené peníze a čas.

Česká pošta: Datových schránek je již 600 000
Foto: Archiv
Popisek: Česká pošta

Před pěti lety Ministerstvo vnitra jako správce a Česká pošta jako provozovatel spustily unikátní způsob komunikace veřejnosti, firem či podnikatelů se státní správou a naopak. Za tu dobu ušetřili uživatelé díky bezplatným datovým zprávám více než pět miliard korun. 

Rozšiřují se i možnosti pro uživatele datových schránek, kteří se mohou pomocí přístupových údajů k datové schránce přihlásit do ePortálu ČSSZ, daňové informační schránky nebo mohou zdarma získat výpisy z rejstříků pomocí CzechPOINT@home.

Datové schránky přináší svým uživatelům nesporné výhody. Ti již nemusí organizovat svůj volný čas podle úředních hodin státních orgánů ani podle otevírací doby poštovní pobočky. Záleží jen na nich, zda a kdy odešlou či přijmou důležitou úřední korespondenci ze svého počítače či mobilního telefonu, a to třeba o půlnoci v pohodlí svého obývacího pokoje či z notebooku na dovolené u moře.

Zřízení datové schránky je zdarma. Nejjednodušším způsobem je požádat o založení datové schránky na kontaktním místě Czech POINT. Pokud jde o datovou schránku zřízenou ze zákona, o její založení se žádat nemusí, je založena automaticky.

Datové schránky v číslech

  • Uživatelé odeslali k 28. červenci 2014 přes 207 milionů datových zpráv,
  • díky datovým schránkám ušetřili více než 5 miliard korun,
  • bylo zřízeno již 600 tisíc datových schránek orgánů veřejné moci, právnických osob, fyzických osob a podnikajících fyzických osob,
  • uživatelé odešlou denně až 300 tisíc zpráv, měsíčně přes 6 milionů,
  • průměrná úspěšnost doručení přihlášením je přes 97 %.

V roce 2013 byl hlavním trendem ve využívání datových schránek kontinuální nárůst počtu fyzických a podnikajících fyzických osob. Podíl právnických osob na celkovém počtu datových schránek klesá, naopak roste podíl zejména podnikajících fyzických osob, a to z 2 % v roce 2012 na 10 % v roce 2013.

Datové schránky jsou elektronické úložiště určené ke vzájemné úřední komunikaci občanů i firem se státem, ke komunikaci občanů i firem mezi sebou a mezi orgány veřejné moci. Datovou schránku mají ze zákona zřízenou orgány veřejné moci a právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku. Živnostníci nebo fyzické osoby a nově také advokáti a daňoví poradci si mohou o její zřízení požádat.  

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Česká pošta

Ing. Dita Charanzová, Ph.D. byl položen dotaz

Nemyslíte, že je EU úplně mimo?

Uvědomuje si vůbec EU, že je tu krize, že čím dál víc lidí upadá do chudoby? Místo toho, aby třeba nějak pomohla, tak akorát přichází z dalšími nařízeními, na které lidi prostě nemají? Kupovat nová drahá auta, zatepltit baráky. Co se stane, když nezateplím, ne že bych nechtěla, ale prostě na to nem...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Cenina ke 150. výročí objevitele tajemství krve

22:30 Česká pošta: Cenina ke 150. výročí objevitele tajemství krve

Ve středu 15. března Česká pošta uvedla do prodeje novou příležitostnou poštovní známku z edice Osob…