Česká pošta: Hvězdná hora na cenině

13.03.2023 16:09 | Tisková zpráva

Ve středu 15. března uvede Česká pošta do prodeje novou příležitostnou písmenovou poštovní známku z edice Krásy naší vlasti: Český Šternberk, jejímž motivem je pohled na tento středověký hrad z protějšího břehu řeky Sázavy. Autorem výtvarného návrhu je Jan Kavan, rozkresbu známky a rytinu obálky prvního dne vydání připravil Miloš Ondráček.

Česká pošta: Hvězdná hora na cenině
Foto: Archiv
Popisek: Česká pošta

Hrad Český Šternberk založil Zdeslav z Divišova kolem roku 1241 a pojmenoval ho podle rodového erbu, zlaté osmicípé hvězdy a též dle dobového zvyku poněmčovat názvy, tedy Sternberg (Stern – hvězda, Berg – hora). Zároveň přijal nový přídomek ze Sternberga. Od svého založení až do současnosti je stále v držení tohoto rodu, nyní je vlastněn už 20. generací potomků zakladatele. Jedná se o výjimečnou okolnost, a proto autor do popředí grafického návrhu zakomponoval erb rodu Šternberků. Předlohu pro známku vytvořil Jan Kavan akvarelem v kombinaci s pastelkami.

Nominále známky je zastoupeno písmenem „A“, které odpovídá ceně za vnitrostátní obyčejné psaní – standard do 50 gramů v prioritním režimu dodání dle ceníku základních poštovních služeb v aktuálním znění – ke dni vydání 30 Kč.

známka

Motivem obálky prvního dne vydání (FDC) je grafická podoba motivu ze štukové výzdoby Žlutého salonu, který vytvořil Carlo Brentano v době raně barokní přestavby hradu, ve 2. polovině 17. století.

Celou emisi vytiskla Tiskárna Hradištko, s. r. o., známku metodou ocelotisku z ploché desky v kombinaci s ofsetem v nákladu 96 000 kusů a FDC ocelotiskem z ploché desky v nákladu 2 500 kusů. Zájemci si mohou novou ceninu zakoupit na přepážkách či v e-shopu na webových stránkách České pošty.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

CzechTourism: Pro udržitelnost cestovního ruchu je klíčová vyváženost

22:08 CzechTourism: Pro udržitelnost cestovního ruchu je klíčová vyváženost

Víte, jak se na udržitelnost cestovního ruchu dívají lidé z různých oborů? Jakou roli v cestování hr…