Česká pošta: Hvězdná hora na cenině

13.03.2023 16:09 | Tisková zpráva

Ve středu 15. března uvede Česká pošta do prodeje novou příležitostnou písmenovou poštovní známku z edice Krásy naší vlasti: Český Šternberk, jejímž motivem je pohled na tento středověký hrad z protějšího břehu řeky Sázavy. Autorem výtvarného návrhu je Jan Kavan, rozkresbu známky a rytinu obálky prvního dne vydání připravil Miloš Ondráček.

Česká pošta: Hvězdná hora na cenině
Foto: Archiv
Popisek: Česká pošta

Hrad Český Šternberk založil Zdeslav z Divišova kolem roku 1241 a pojmenoval ho podle rodového erbu, zlaté osmicípé hvězdy a též dle dobového zvyku poněmčovat názvy, tedy Sternberg (Stern – hvězda, Berg – hora). Zároveň přijal nový přídomek ze Sternberga. Od svého založení až do současnosti je stále v držení tohoto rodu, nyní je vlastněn už 20. generací potomků zakladatele. Jedná se o výjimečnou okolnost, a proto autor do popředí grafického návrhu zakomponoval erb rodu Šternberků. Předlohu pro známku vytvořil Jan Kavan akvarelem v kombinaci s pastelkami.

Nominále známky je zastoupeno písmenem „A“, které odpovídá ceně za vnitrostátní obyčejné psaní – standard do 50 gramů v prioritním režimu dodání dle ceníku základních poštovních služeb v aktuálním znění – ke dni vydání 30 Kč.

známka

Motivem obálky prvního dne vydání (FDC) je grafická podoba motivu ze štukové výzdoby Žlutého salonu, který vytvořil Carlo Brentano v době raně barokní přestavby hradu, ve 2. polovině 17. století.

Celou emisi vytiskla Tiskárna Hradištko, s. r. o., známku metodou ocelotisku z ploché desky v kombinaci s ofsetem v nákladu 96 000 kusů a FDC ocelotiskem z ploché desky v nákladu 2 500 kusů. Zájemci si mohou novou ceninu zakoupit na přepážkách či v e-shopu na webových stránkách České pošty.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

inflace

jeden z posledních vašich slibů byl, že inflace klesne. A zase jste se hodně mýlil, inflace v České republice stoupá!! jak je to možné?? Stát vám platí 14 poradců, mezi nimi Křečka, to ani on nevěděl že inflace a ceny budou neustále stoupat?? Tak k čemu tam vlastně všichni jste ???

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

CzechTourism: Lázně loni přivítaly téměř milion hostů, letošní sezóna se právě rozjíždí

22:08 CzechTourism: Lázně loni přivítaly téměř milion hostů, letošní sezóna se právě rozjíždí

Celkem 926 tis. hostů loni zamířilo do některého z tuzemských lázeňských ubytovacích zařízení (LUZ).…