Česká pošta: Nová známka oslaví výročí narození prvního heliocentrika

16.02.2023 10:06 | Tisková zpráva

Ve středu 15. února Česká pošta uvedla do prodeje novou příležitostnou písmenovou poštovní známku z edice Osobnosti: Mikuláš Koperník.

Česká pošta: Nová známka oslaví výročí narození prvního heliocentrika
Foto: Archiv
Popisek: Česká pošta

Od narození tvůrce heliocentrické teorie a jednoho z nejvýznamnějších astronomů uplyne 19. února 550 let. Výtvarný návrh známky pochází z dílny Jindřicha Ulricha a rytinu obálky prvního dne vydání připravil Bohumil Šneider.

Mikuláš Koperník se narodil 19. února 1473 v Toruni a zemřel 24. května 1543 ve Fromborku. Ačkoli je znám především jako astronom, byl též matematikem, právníkem, lékařem a římskokatolickým duchovním. Ve svém nejvýznamnějším spisu O obězích nebeských těles vyvrátil Ptolemaiovo geocentrické pojetí Sluneční soustavy z klasického období starověkého Řecka a změnil styl pohledu na svět.

Námětem ceniny, jejíž výtvarný návrh připravil Jindřich Ulrich, je portrét Mikuláše Koperníka v renesančním průhledu s noční oblohou, na níž je Slunce s drahami čtyř obíhajících planet. V pozadí, pod oblohou, vystupují hřbety Koperníkových vědeckých spisů. Autorův návrh je zajímavým spojením realistického portrétu s grafickým znázorněním Koperníkova vesmíru.

Společně se známkou vychází i obálka prvního dne vydání (FDC), jejímž motivem je kresba inspirovaná dřevorytem s pohledem do studijního prostoru středověkého kláštera. Nominále známky je zastoupeno písmenem „B“, které odpovídá ceně za vnitrostátní obyčejné psaní – standard do 50 g v ekonomickém režimu dodání dle ceníku základních poštovních služeb v aktuálním znění – ke dni vydání 23 Kč. Celou emisi vytiskla Tiskárna Hradištko, s. r. o., známku metodou ofsetu nákladem 750 000 kusů a FDC ocelotiskem z ploché desky v počtu 2 400 kusů. Zájemci si mohou novou ceninu zakoupit na přepážkách nebo v e-shopu České pošty.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Bude válka?

Podle Řehky je válka Ruska s NATO možná. Možné v životě vše, to je pravda. Nakolik je ale podle vás taková válka pravděpodobná? A nebyla by to třetí světová? Nechci nic zlehčovat, ale nesnaží se tak Řehka ospravedlnit jen rekordní výdaje na obranu, minimálně s nimi přichází v době, kdy vláda potřebu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Liberec: Nosálové jsou zpátky

19:02 Zoo Liberec: Nosálové jsou zpátky

Nosálové se opět vrátili do Zoo Liberec. Nejedná se ale o nosály červené, které zahrada chovala v le…