Česká pošta představila nové poštovní známky – historické dopravní prostředky

16.02.2017 8:34

Česká pošta včera představila v prezidentském salónku v Praze na hlavním nádraží dvě nové příležitostné poštovní známky.

Česká pošta představila nové poštovní známky – historické dopravní prostředky
Foto: Archiv
Popisek: Česká pošta

Na nich jsou zobrazeny historické dopravní prostředky, které sloužily poštovní službě. Jedná se o poštovní autobus Škoda 606 z 30. let 20. století a vagón poštovní ambulance Fkv provedení odpovídajícím době I. československé republiky.Autory výtvarného návrhu jsou pánové Petr Ptáček a Pavel Sivko. 

Známka - Historické dopravní prostředky: poštovní autobus     Známka - Historické dopravní prostředky: vagón poštovní ambulance

Autory rytiny obálky prvního dne jsou pánové Jaroslav Tvrdoň a Bohumil Šneider. 

FDC - Historické dopravní prostředky: vagón poštovní ambulance    FDC - Historické dopravní prostředky: poštovní autobus

Známky vytiskla Poštovní tiskárna cenin Praha plnobarevným ofsetem a vycházejí v nákladu 750 tisíc + 750 tisíc kusů v soutisku na jednom tiskovém listu. K dispozici budou na filatelistických přepážkách a vybraných poštách. Dotisk příležitostných známek není možný. Cena známek je 16 korun, což odpovídá poštovnému v rámci České republiky pro obyčejné dopisy do 50 g a pro pohlednice.

Zájemci o poštovní známky si také mohli na hlavním nádraží prohlédnout vystavený historický poštovní vagón České pošty, jehož součástí byla také instalovaná expozice Muzea vlakové pošty.

Poštovní muzeum České pošty dlouhodobě spolupracuje s Železničním muzeem Českých drah v Lužné u Rakovníka. V areálu muzea je vystaven i historický poštovní vůz ze sbírky Poštovního muzea. Obě instituce rovněž spolupracují na prezentaci historie poštovní dopravy i na dalších akcích. V letošním roce tak Poštovní muzeum společně s dobrovolným Muzeem vlakové pošty bude prezentovat své historické vozy v rámci brněnské muzejní noci 20. května v Brně na hlavním nádraží a v sobotu 23. září v Bohumíně v rámci Národního dne železnice pořádaného Českými drahami.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jan Bauer byl položen dotaz

Děláte dost?

Nejdříve vás odcituji: „Vláda schválila celou řadu cílených opatření v hodnotě dosahující sté miliardy. Ať už se jedná o jednorázovou podporu rodin, navýšení důchodů v lednu a červnu nebo snížení spotřební daně“. Není ale navýšení důchodů dáno ze zákona? A druhá věc, myslíte, že dočasné snížené spot...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Povodí Labe: Přerušení výstavby poldru Kutřín

22:11 Povodí Labe: Přerušení výstavby poldru Kutřín

Povodí Labe kvůli nepředvídatelným komplikacím ukončuje smlouvu na výstavbu poldru Kutřín se současn…