Česká průmyslová zdravotní pojišťovna: Bezplatné vyšetření kůže využily tisíce lidí, pět procent mělo nález

5. 6. 2018 9:49

Téměř 5 500 lidí ve 12 městech naší republiky si nechalo zdarma vyšetřit kůži ve stanu ČPZP. Podezřelé znaménko se našlo u 5,1 % vyšetřených. Vyplývá to ze statistik České průmyslové zdravotní pojišťovny, která akci s názvem Spolu proti melanomu v průběhu května uspořádala.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna: Bezplatné vyšetření kůže využily tisíce lidí, pět procent mělo nález
Foto: ČPZP
Popisek: ČPZP
reklama

Veřejně prospěšnou preventivní akci v terénu zorganizovala ČPZP už potřetí. Zamířila do měst Olomouc, Zlín, Pardubice, Česká Lípa, Kladno, Plzeň, Jihlava, Znojmo, Vyškov, Opava, Karviná a Ostrava. Bezplatné vyšetření kůže lidem poskytovali lékaři z místních nemocnic i ambulancí v oddělených ordinacích, kde bylo zaručeno i potřebné soukromí pro vyšetření. Celkově si ho nenechalo ujít 5 430 pacientů. Podezřelé znaménko našli vyšetřující lékaři u 277 z nich.

„Největší zájem byl hned první den naší kampaně, ve středu 9. května na Horním náměstí v Olomouci, kde se nechalo vyšetřit 678 lidí. Nejvíce nálezů, 8,5 procenta, si ovšem připsala Plzeň, kde lékaři nasměrovali k další léčbě 40 pacientů,“ upřesnila tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová. Nejméně vyšetřených bylo v Pardubicích, a to 248 pacientů, kde lékaři odhalili 7,3 procenta nálezů.

„Zájemce jsme vyšetřovali ručním dermatoskopem. Z celkového počtu 446 lidí vyšetřených v Ostravě jsem vyšetřila 174 lidí a zachytila osm nádorů kůže – takzvaných basaliomů. Melanom jsem nezachytila. Pacienty jsem odeslala do kožní ordinace k vypsání dokumentace a odeslání k chirurgickému řešení nádoru,“ uvedla MUDr. Sylva Zajícová ze soukromé kožní ordinace Zdravá kůže, která je odborným garantem projektu.

Podle ankety ČPZP pacienti vyšetření mimo kamenné ordinace vítají. „Oslovení lidé ocenili, že vyšetření probíhá rychle, bezbolestně a že lékaři ve většině případů uklidní jejich obavy,“ uvedl specialista marketingových projektů Eduard Kopl, který měl akci na starosti.

Rakovina kůže je jediná rakovina, která je viditelná. Mezi nejzhoubnější druhy rakoviny patří melanom, který umí relativně brzy metastázovat do dalších částí a orgánů lidského těla. Proto je životně důležité rozpoznat nemoc včas.

Pokud pacienti nestihli žádný ze stanu proti melanomu ČPZP, mají možnost navštívit kožní lékaře po celé republice, kteří se věnují vyšetření znamének a záchytu rakoviny kůže celoročně. Mohou přijít do kožní ordinace přímo, doporučení od praktického lékaře k němu nepotřebují. Ti, kteří žádný akutní problém nemají, si mohou počkat do jara příštího roku.

V roce 2017 akce Spolu proti melanomu zavítala do 15 měst České republiky a stejně jako rok předtím, během návštěvy osmi měst, se setkala s velkým zájmem veřejnosti. Znaménka zdarma si během loňské kampaně nechalo vyšetřit téměř 6800 lidí. Podezřelé znaménko se našlo u 7,6 procenta vyšetřených pacientů. Další informace o akci najdete na www.spoluprotimelanomu.cz.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje více než 1,2 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má aktuálně 111 poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní programy plné výhod, slev a bonusů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MPO: OSVČ mohou žádat o „ošetřovné“ za březen

13:48 MPO: OSVČ mohou žádat o „ošetřovné“ za březen

Ode dneška do 21. května mohou osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) opět žádat o „ošetřovné“, a t…