Česká průmyslová zdravotní pojišťovna: Na očkování proti klíšťové encefalitidě je ideální doba

24.04.2018 10:29

Proti klíšťovému zánětu mozku neboli encefalitidě je možné se chránit očkováním. Právě jaro je ideální dobou, kdy se nechat očkovat. Podle dat České průmyslové zdravotní pojišťovny využilo v roce 2017 tuto možnost celkem 22 786 klientů. Pojišťovna poskytuje na preventivní očkování dětí až 1 500 Kč, zatímco dospělým přispívá tisícikorunou.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna: Na očkování proti klíšťové encefalitidě je ideální doba
Foto: ČPZP
Popisek: ČPZP
reklama

Proti klíšťové encefalitidě se nechávají očkovat především děti a ženy. Na ochranu dětí před klíšťaty za rok 2017 vydala pojišťovna 11 034 621 korun, přičemž počet naočkovaných dětí činil 13 418. Částku kolem 5,5 milionu korun pak vyčerpalo přes osm tisíc žen, které se rozhodly chránit před infikovanými klíšťaty očkováním. Přibližně 861 tisíc korun ČPZP vyplatila zhruba 1200 mužům.

„O očkování proti klíšťové encefalitidě je největší zájem, o příspěvek si každoročně požádají tisíce klientů. I v roce 2016 využilo tuto možnost 24 520 klientů a ČPZP vynaložila na toto očkování 9 842 626 korun,“ uvedla tisková mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.

Čerpání příspěvku na očkování proti klíšťové encefalitidě v ČPZP:

Počty pacientů nakažených klíšťaty podle zdravotníků stoupají. V České republice loni onemocnělo na následky kousnutí infikovaným klíštětem 687 lidí, což bylo o 122 lidí více než v roce 2016. Obecně lze říci, že ohroženější jsou dospělí; někde se uvádí, že jsou více ohroženi lidé nad 60 let.

Onemocnění se vyvíjí obvykle do 7–14 dnů (může být 3 až 30 dnů) od přisátí infikovaného klíštěte. V prvním stádiu se jeho příznaky podobají netypickému virovému onemocnění dýchacích cest s horečkami. U některých pacientů končí tato fáze onemocnění úplným uzdravením. Pokud nemoc pokračuje dále, může se projevit prudkými bolestmi hlavy, vysokými teplotami, ztuhnutím šíje i dezorientací. Při velmi těžkém průběhu může dojít k úmrtí nebo k dlouhodobým následkům. Bývají to poruchy soustředění, snížení intelektuálního výkonu nebo eventuálně ochrnutí.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje více než 1,2 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má aktuálně 111 poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní programy plné výhod, slev a bonusů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: komerční tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy Praha: Zraněnou poštolku pomohl odchytit křeček v kleci

22:03 Lesy Praha: Zraněnou poštolku pomohl odchytit křeček v kleci

O tom, že ostré kovové zábrany proti holubům nejsou nic příjemného, se přesvědčil i poštolčí sameček…