Česká republika zvládla vrcholné setkání OSN o udržitelném rozvoji na výbornou

18.03.2016 17:30

Tři dny diskutovaly v Praze téměř 4 tisíce odborníků z celého světa o budoucnosti rozvoje měst a obcí. Konference OSN Evropský Habitat, kterou pořádalo Ministerstvo pro místní rozvoj, v čele s ministryní Karlou Šlechtovou, skončila v pátek 18. března 2016 schválením Pražské deklarace. Ta bude mít přímý dopad na další politiku OSN v oblasti udržitelného rozvoje. Česká republika a organizátoři nejenže zvládli náročnou přípravu a organizaci konference, ale odnáší si také několik zásadních bodů pro další činnost a rozvoj svého území.

Česká republika zvládla vrcholné setkání OSN o udržitelném rozvoji na výbornou
Foto: MMR
Popisek: Ministryně Karla Šlechtová zahájila konferenci o bydlení v životaschopných městech, Evropský Habitat
reklama

Jak již v úvodu své řeči během zahajovacího dne řekla ministryně Karla Šlechtová, za svůj osobní cíl si dala, že celá konference i samotná Pražská deklarace nebudou jen o diskusi, ale především o konkrétní náplni a konkrétních výstupech, které budou mít smysl pro budoucnost.

Teze z Pražské deklarace

 • Deklarace je postavena na čtyřech principech: Inovativní a produktivní města, Zelená, kompaktní, na zdroje efektivní a přizpůsobivá města, Inkluzivní a bezpečná města, Řádná městská správa.

 • Zdůrazněna je především podpora řádného plánování a řízení za spolupráce všech úrovní správy a komunit, integrace opatření a on spor přístup při snaze o maximalizaci potenciálu měst, sociální soudržnost a přístup ke službám, dostupnost bydlení jako klíčový faktor kvality života, což je jeden z hlavních rysů životaschopných měst, plánování rozvoje ve snaze minimalizovat dopady na životní prostředí a podpořit hospodářskou, sociální a environmentální udržitelnost

 • Čelíme různým výzvám pro bydlení a udržitelný městský rozvoj v regionech: chudoba ve městech, demografické změny, klimatické změny a riziko katastrof, městský rozvoj a nařízený růst, koordinace v městském rozvoji, využití relevantních technologií.

 • Klíčové směry z Prahy do Quito: podpora měst posílením jejich potenciálu pro inovace zahrnující sociální inovace a tvorbu pracovních míst, podpora optimálního využívání zdrojů, rovný přístup k dostupnému bydlení a službám, odstranění chudoby a vyloučení, poskytování dostupného, bezpečného, inkluzivního a kvalitního veřejného prostoru a bezpečné dopravy, řádné finanční řízení v municipalitách, zajištění udržitelných zdrojů financování, posílení dialogu mezi jednotlivými stupni správy a relevantními aktéry.

„Jsem velmi ráda, že se nám celým programem, jeho obsahem i jednáním podařilo dosáhnout konkrétních cílů. Část z toho je implementována do Pražské deklarace, část byla výstupem jednání vrcholných orgánů OSN Habitat III., která v Praze pod mým vedením probíhala,“ říká ministryně Karla Šlechtová. „Jsem velmi ráda, že do programu výrazně zasáhli Češi s mnoha vlastními akcemi. V nich hledali návod na další rozvoj Prahy a dalších regionů České republiky.“

„Pro ČR a pro nás všechny je povzbudivé, že kromě odborníků, kteří se problematikou rozvoje území zabývají již dlouhou dobu, byli na Evropském Habitatu přítomni také studenti – tedy ti, kteří by měli naši budoucnost rýsovat v dalších obdobích. A to nejen jako hosté, ale také jako aktivní vystupující – ve formě výstav, přednášek, diskusí, či odborníků,“ doplňuje ministryně.

Evropský Habitat Česká republika zvládla na výbornou

Konference OSN Evropský Habitat patří mezi nejvýznamnější akce, které se v roce 2016 v České republice konají. Téměř 4 tisíce odborníků na rozvoj měst, obcí či širších oblastí se v Praze setkalo nad aktuálními tématy a po 3 dny je na mnoha fórech diskutovali. Připravovali z nich zároveň konkrétní výstupy. Některé z nich se objevily v závěrečném dokumentu konference, takzvané Pražské deklaraci, jiné jsou součástí různých pracovních materiálů, které budou nyní (nejen) na půdě OSN dále diskutovány. Stanou se také jedním ze základních materiálů pro celosvětový Habitat, který bude hostit v říjnu 2016 Ekvádor.

„Tuto významnou konferenci jsme velmi dobře zvládli. Ráda bych poděkovala všem aktivním vystupujícím, návštěvníkům, ale také organizátorům, mým spolupracovníkům z MMR i dalších organizací za to, že nám pomohli udělat naší republice dobré jméno v celém světě. Na konferenci se sjely mimo jiné také desítky novinářů z celého světa, a její význam i dopady se v dalších letech projeví na rozvoji různých lokalit ve světě. Jsem přitom velmi ráda, že konkrétní body si z konference odnášíme také pro Českou republiku a její budoucnost,“ dodává ministryně pro místní rozvoj, Karla Šlechtová.

Vybraná fakta o konferenci OSN Evropský Habitat

 • Zúčastnilo se jí téměř 4 tisíce odborníků z celého světa.

 • V rámci konference proběhlo 96 samostatných oficiálních akcí, další desítky bilaterálních jednání.

 • Celkem proběhlo více než 300 hodin odborných diskusí.

 • Vystoupilo více než 50 odborníků.

 • Významně se do konference zapojili také čeští zástupci – a to jak v hlavním programu, tak také v rámci doprovodných aktivit.

 • Hlavním výstupem konference je Pražská deklarace, na jejíž finální podobě pracovala po 3 dny mezinárodní Advisory Board za účasti ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové.

 • Konference se konala na ploše více než 42 000 m2 pražského Kongresového centra.

 • Kromě KCP se doprovodné aktivity konference konaly také na dalších místech Prahy.

 • O organizaci konference se staral organizační tým, čítající více než 150 osob.

 • Pro technické zajištění konference bylo v Kongresovém centru Praha nainstalováno více než 11 000 metrů kabelů.

 • V prostorách Kongresového centra je vystaveno cca 100 studentských prací – 3D modelů navrhovaných budov. 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravskoslezský kraj: Muzeum Těšínska získalo ocenění Gloria Musealis

16:34 Moravskoslezský kraj: Muzeum Těšínska získalo ocenění Gloria Musealis

Muzeum Těšínska získalo v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis 2. místo v kategorii Muzejní počin …