České dráhy: Boskovice hostí regionální Den železnice

28.09.2018 12:54

O tomto víkendu vrcholí zářijové akce spojené s oslavami Dne železnice 2018. V sobotu 29. září budou železničáři slavit v Jihomoravském kraji. Doprovodný program proběhne v Boskovicích, kam se mohou zájemci svézt z Brna historickým vlakem.

České dráhy: Boskovice hostí regionální Den železnice
Foto: red
Popisek: ČD - logo

Dějištěm oslav jihomoravského regionálního Dne železnice se stanou poslední zářijovou sobotu Boskovice. Zvláštní vlak v čele s motorovou lokomotivou 751.001 „Bardotka“ pojede po trase Brno – Adamov – Blansko – Boskovice a zpět. Město Boskovice nebylo jako cíl historického vlaku vybráno náhodou, proběhnou zde XV. Husí slavnosti s bohatým doprovodným programem. V sobotu se návštěvníci mohou těšit například na vystoupení skupiny Mirai, zazpívá také Pepa Vojtek, v parku bude trh lidových řemesel a místní restaurace se chystají podávat husí menu.

Mezi další turistické tipy v Boskovicích patří například návštěva více než 40 metrů vysoké radniční věže na Masarykově náměstí, která bude po dobu Husích slavností přístupná veřejnosti, boskovický zámek či zřícenina hradu nad městem.

Regionální Dny železnice hostila během měsíce září i další města: Česká Třebová, Olomouc, Praha, Horažďovice, Trutnov a Příbram. Vyvrcholením oslav byl 22. září Národní den železnice, který letos proběhl v Českých Budějovicích. Regionální oslavy zakončí poslední zářijovou sobotu akce v Boskovicích a Ostravě.

Proč se slaví Den železnice?

Den železnice připomíná datum 27. září 1825, kdy byl zahájen provoz s parní lokomotivou konstruktéra Georga Stephensona mezi anglickými městy Stockton a Darlington na trase dlouhé 40 km. Byla to revoluční změna, která nahrazovala koňské povozy, začaly se budovat tratě a postupně přecházela přeprava zboží a cestujících na železnici. Na našem území se první železnice objevila v roce 1832, kdy byla vybudována naše první koněspřežka mezi rakouským Lincem a Českými Budějovicemi. První parou tažený vlak pak přijel z Vídně do Břeclavi a následně také do Brna v roce 1839, již před 179 lety.

Podrobný program regionálního Dne železnice v Jihomoravském kraji, včetně jízdního řádu parního vlaku, najdete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný ochránce práv: Důvěra v ombudsmana je nejvyšší od roku 2014, v minulém roce stoupla o sedm procent

17:05 Veřejný ochránce práv: Důvěra v ombudsmana je nejvyšší od roku 2014, v minulém roce stoupla o sedm procent

Podle pravidelných průzkumů Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) je důvěra v ombudsmana nejvyšš…