Cestování na železnici omezovaly také v loňském roce protiepidemická opatření související s nemocí COVID-19. V Česku nejvíce klesala poptávka po cestování v době jarního lockdownu od začátku března do poloviny dubna a v mezistátní dopravě zasáhl adventní turistickou špičku rakouský lockdown v závěru roku. Do zájmu o cestování se prakticky po celý rok promítalo snížení komfortu v důsledku povinného nošení respirátorů nebo nanoroušek ve veřejné dopravě, distanční výuka ve školách či obava seniorů před nákazou COVID-19, což vedlo k menší mobilitě této skupiny zákazníků.
„Dá se říci, že pandemie COVID-19 nás zasáhla v uplynulém roce ještě více, než v roce 2020. Další vlny nemoci a její mutace, lockdowny, distanční výuka, obava seniorů z nákazy během cestování nebo změna chování zákazníků v reakci na pandemii, kdy se řada kontaktů a jednání přesunula do virtuálního prostředí internetu, se přirozeně projevily i na železnici. Přesto se nám podařilo v loňském roce přepravit o 3 miliony cestujících víc než v roce 2020,“ uvádí Ivan Bednárik, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah. Ještě o něco lépe se dařilo v přepravním výkonu, který stoupl o 280,6 milionu osobokilometrů, což představuje nárůst o 5 %.
„Růst přepravního výkonu naznačuje, že se nám vrací cestující také v dálkové a v mezistátní dopravě, ve které jsme loni přepravili skoro o 400 000 cestujících víc (pozn. přepraveno bylo 2,25 mil. cestujících). Přesto nám budou dlouhodobě chybět některé skupiny zákazníků, především turisté ze zámoří, kteří využívali vlaky pro cesty po Evropě i po samotném Česku,“ připomíná Jiří Ješeta, náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Tisková zpráva