České dráhy: Provoz zdravotnických zařízení je zajištěn

07.07.2025 7:23 | Tisková zpráva

České dráhy uzavřely nový dodatek ke smlouvě se společností Dopravní zdravotnictví a.s.

České dráhy: Provoz zdravotnických zařízení je zajištěn
Foto: red
Popisek: ČD - logo

Stabilní provoz železničního zdravotnictví bude zajištěn i po roce 2027. Podmínky smlouvy byly významně posíleny a zohledňují jak potřeby Českých drah, tak potřebu kontinuity kvalitní zdravotní péče.

Pokračování spolupráce navazuje na výběrové řízení z roku 2024, v němž České dráhy ověřovaly, zda existuje reálný tržní zájem o odkup části závodu zahrnující zdravotnická zařízení v České Třebové, Nymburku, Olomouci, Ostravě, Plzni a Praze. Klíčovou podmínkou byla kontinuita zdravotní péče po roce 2027, a to v dosavadním rozsahu a dostupnosti. K tomu se nebyla většina uchazečů ochotna zavázat a deklarovali podmínky, které nebyly pro České dráhy akceptovatelné, přičemž jejich přijetí by nebylo v souladu s požadavky na stabilitu služeb a návaznost péče v konkrétních lokalitách.

Anketa

Žije se vám lépe, než před čtyřmi roky?

4%
96%
hlasovalo: 21154 lidí

Pro České dráhy se tedy jako nejvíce ekonomicky výhodné ukázalo pokračování ve spolupráci se stávajícím provozovatelem, který má jak provozní zkušenost, tak může poskytnout garanci kontinuity poskytování zdravotní péče, což je požadavek státu jako akcionáře a zároveň zájem jednotlivých municipalit a vyšších územních správních celků.

„Naším cílem není podnikat ve zdravotnictví, ale mít jistotu, že zdravotní péče v regionech bude i nadále zachována v odpovídající kvalitě. S novou smlouvou máme navíc výrazně lepší ekonomické podmínky pro ČD, než tomu bylo dosud. České dráhy tímto posilují svou roli odpovědného vlastníka a zároveň naplňujeme strategii orientovanou na efektivní správu našeho majetku,“ říká Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.

Dohodou došlo k výraznému navýšení nájemného, které pro rok 2025 činí 61 milionů korun ročně bez DPH. Částka se bude každoročně upravovat v návaznosti na inflaci. Nová smlouva zároveň zavádí pevně definované povinnosti v oblasti reportingu. Provozovatel bude pravidelně předkládat přehledy o provozu zařízení, plánovaných investicích, personálním zajištění i rozsahu poskytované zdravotní péče. Přibývají i další záruky a ustanovení posilující postavení Českých drah, které tak získávají lepší kontrolu a podrobný přehled o fungování této části závodu.

Zdravotnická zařízení v Praze, Plzni, Olomouci, Ostravě, Nymburku a České Třebové budou nadále fungovat bez přerušení. Smlouva rovněž obsahuje opční ustanovení, která umožňují v budoucnu převést tato zařízení do vlastnictví provozovatele, pokud o to některá ze stran projeví zájem a budou naplněny předem stanovené podmínky včetně nezbytného ocenění aktiv znaleckým posudkem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Dobrý den.

Čeho se bojíte víc? STAČILA nebo SPOLU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Čtyři nasvícené přechody zvýší bezpečnost chodců v Kosmonosích

16:26 Nadace ČEZ: Čtyři nasvícené přechody zvýší bezpečnost chodců v Kosmonosích

Hned čtyři přechody pro chodce v Kosmonosích jsou nově nasvícené díky finanční podpoře Nadace ČEZ. V…