České dráhy: Skupina ČD meziročně zlepšila své hospodaření o 2,5 miliardy

04.05.2022 12:39 | Tisková zpráva

Osobní doprava Českých drah se v roce 2021 kvůli pokračující pandemii COVID-19 potýkala s dramatickým poklesem počtu cestujících. Mateřské České dráhy zůstaly ve ztrátě, kterou se však meziročně podařilo výrazně snížit.

České dráhy: Skupina ČD meziročně zlepšila své hospodaření o 2,5 miliardy
Foto: red
Popisek: ČD - logo

Ostatní společnosti Skupiny ČD byly ziskové. Jako celek vykázala Skupina České dráhy podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS) ztrátu 1,6 miliardy korun, což je o 2,5 miliardy lepší výsledek než v roce 2020. Akciová společnost České dráhy, která byla pandemií nejvíce zasažena, meziročně snížila ztrátu ze 4 na 1,87 miliardy korun. Podíl na tom mají zavedená úsporná a protržbová opatření.

„Rostla efektivita a klesaly mzdové náklady. Částečně nám pomohly ztrátu tržeb pokrýt také kompenzace za první vlnu koronaviru,“ říká Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah, a pokračuje: „Rok 2021 byl kvůli protikoronavirovým opatřením pro České dráhy mimořádně náročný. Během jarního uzavření okresů s námi jezdila v průměru jen desetina obvyklého počtu cestujících a ani ve zbytku roku jsme se nedostali na čísla běžná před pandemií.“

Do konečného výsledku mateřské společnosti se negativně promítla také tvorba rezerv na soudní spory a opravná položka na majetek. „Bez toho bychom dosáhli černých čísel. Podle účetních pravidel jsme ale povinni ve výsledku zohlednit všechny skutečnosti, o nichž se dozvíme před schválením účetní závěrky. Proto jsme například vytvořili rezervu na soudní spory, které řešíme a musíme být připraveni na jejich případné vypořádání,“ dodává Michal Krapinec.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

JUDr. Renata Vesecká byl položen dotaz

Jak si můžou být všichni rovni?

To přeci není pravda. Vy máte imunitu, my ne. Já nechápu proč? Hlavně když se vůbec nemusí vztahovat na to, co říkáte třeba ve sněmovně nebo na vaše činy spojené s funkcí politika. Kde je spravedlnost a rovnost? Já ji teda nevidím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skupina ČEZ za rok 2025 vydělala 27,4 miliardy korun

11:50 Skupina ČEZ za rok 2025 vydělala 27,4 miliardy korun

Skupina ČEZ dosáhla za rok 2025 provozního zisku před odpisy (EBITDA) 137,0 mld. Kč. Čistý zisk čini…