České loutkářství míří do UNESCO

15.01.2015 10:43

Ministr kultury Daniel Herman potvrdil 19. 12. 2014 svým podpisem, že české loutkářství patří mezi významné prvky tradiční lidové kultury. Loutkové divadlo má tak v Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky již dvě položky.

České loutkářství míří do UNESCO
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

Vedle již dříve zapsaného Východočeského loutkářství nově také České loutkářství – lidové interpretační umění. Navrhovatelem druhého zápisu bylo Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS).

Pro české loutkářství to znamená další krok k vytouženému zápisu do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO), který v současné době připravují Slovenský ĺudový umelecký kolektív (SĹUK) a Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) ve spolupráci s loutkářskými soubory, spolky, oborovými organizacemi, dotčenými městy, kraji a mnoha odborníky.
Z české strany spolupracují například s odborníky z Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici, z oddělení dějin divadla Moravského zemského muzea v Brně nebo Muzea loutkářských kultur v Chrudimi.

Myšlenka zápisu do UNESCO vznikla v únoru 2012, kdy hejtmani Královéhradeckého a Pardubického kraje nominovali Východočeské loutkářství k zápisu do Seznamu nemateriálních statků tradiční a lidové kultury České republiky a probudili tak vlnu zájmu odborné i laické veřejnosti z České a následně i Slovenské republiky o lidové loutkářství. K zapsání tohoto fenoménu dalo podnět Sdružení pro podporu tradic východočeského loutkářství. Tento počin poté inicioval zápisy fenoménů národních loutkářství na slovenský (2013) i český (2014) seznam nehmotného kulturního dědictví.

Následně se v loňském roce ministři kultury České a Slovenské republiky dohodli na společné nominaci českého a slovenského loutkářství do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO), kam byly zatím z České republiky zapsány tyto statky: Slovácký verbuňk (2005), Masopustní obchůzky a masky na Hlinecku (2010), Sokolnictví (2010 – přidružení ČR k nadnárodní nominaci koordinované Spojenými arabskými emiráty) a Jízdy králů na jihovýchodě České republiky (2011).

NIPOS (Národní informační a poradenské středisko pro kulturu)je příspěvková organizace Ministerstva kultury, jejímž hlavním cílem je podpora rozvoje kultury, především rozvoje kulturně-společenských a tvůrčích aktivit občanů v místech a regionech, se zřetelem k oblasti neprofesionálních uměleckých aktivit, dále poskytování informačních služeb a odborných konzultací, a to na základě výzkumné činnosti v oblasti kultury.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: A_Fotoredakce

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Vláda schválila další podporu obnovitelných zdrojů a jmenování ředitele Vojenského zpravodajství

10:17 Úřad vlády: Vláda schválila další podporu obnovitelných zdrojů a jmenování ředitele Vojenského zpravodajství

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle …