Českomoravská komoditní burza Kladno bilancuje loňský rok: Konkurenční prostředí na burze se promítá do cen energií

20.03.2017 11:57

Soutěžní prostředí, které panuje na Českomoravské komoditní burze Kladno, se promítá do cen obchodovaných energií. V uplynulém roce se na tom shodli zástupci ministerstev, krajů i komunální sféry. Ve svých veřejných prohlášeních zmiňovali mimo jiné pružnost a efektivitu nákupu na burze.

Českomoravská komoditní burza Kladno bilancuje loňský rok: Konkurenční prostředí na burze se promítá do cen energií
Foto: cmkbk.cz
Popisek: Českomoravská komoditní burza Kladno - logo

“Systém centralizovaného zadávání se nejvíce osvědčil u komodit elektrická energie a plynná paliva. Tyto komodity úspěšně, pružně a efektivně nakupujeme na Českomoravské komoditní burze v Kladně již od roku 2012,“ uvedl loni v srpnu Martin Lehký, ředitel organizace Armádní Servisní, která nakupuje energie pro celý resort Ministerstva obrany ČR.

Vliv soutěžního prostředí na ČMKBK na cenu energií loni v červenci zaznamenal Moravskoslezský kraj. „Tím, že už od roku 2010 jako jeden z prvních krajů v republice nakupujeme na komoditní burze a v takovém objemu, dokážeme se dostat na velmi příznivé ceny. Jde tak v současnosti o nejefektivnější formu realizace veřejné zakázky na dodavatele energií, kterou umí Moravskoslezský kraj dobře využívat,“ uvedlo na svém webu vedení kraje.

Vysoce soutěžní prostředí kladenské burzy loni komentovala i Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která nakupuje elektřinu a plyn pro resort ministerstva dopravy. „Čtvrtým rokem energie nakupujeme na kladenské komoditní burze, která je nejkonkurenčnějším prostředím pro oblast dodávek energií,“ uvedl na webových stránkách SŽDC její generální ředitel Pavel Surý.

Velmi podobně charakterizoval trh ČMKBK loni v srpnu i tajemník městského úřadu Bílina Ladislav Kvěch. „Nákup je rychlý, flexibilní, odehrává se v silně soutěžním prostředí, je garantovaný státním dohledem a je s ním spojeno minimum administrativy. I proto jsme se rozhodli část z poptávaných energií, konkrétně elektřinu ve vysokém napětí a zemní plyn, nakoupit na komoditní burze hned na dva roky," uvedl Ladislav Kvěch.

Burzovní nákup elektřiny a plynu jako jeden ze způsobů realizace veřejné zakázky zmínila loni v listopadu na stránkách Svitavského deníku vedoucí odboru vnitřní správy města Svitavy Ilona Kociánová.  „Rada města schválila záměr uskutečnit tuto zakázku pro období let 2017 a 2018, takže jsme vysoutěžili energie na dva roky, a to prostřednictvím Českomoravské komoditní burzy Kladno,“ uvedla s tím, že tento proces zajišťuje nákup za nejlepších cenových podmínek.

Českomoravská komoditní burza Kladno vznikla v roce 1995 dle zákona č. 229/1992 Sb., o komoditních burzách a na základě státních povolení udělených Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem zemědělství. Obchodování s energiemi organizuje ČMKBK v samostatné sekci Energetická burza od roku 2002, která je tak první energetickou burzou v České republice a největším energetickým burzovním trhem s dodávkami energií ve střední Evropě.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Názory

Souhlasíte se mnou, že jsou dnes lidé z jiným názorem než má tato vláda označováni za troly, dezinformátory či nějakou pátou kolonu? A tito lidé zase opačný tábor nazývají pražskou kavárnou apod. Jak přesně byste chtěla tyto lidi stmelit? Jde to vůbec? Slibovali to už mnozí a zatím přilili spíš olej...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústavní soud: Soudní dvůr Evropské unie si připomněl sedmdesát let od svého vzniku

15:02 Ústavní soud: Soudní dvůr Evropské unie si připomněl sedmdesát let od svého vzniku

Počátkem padesátých let 20. století se šestice evropských států (Belgie, Nizozemsko, Lucembursko, It…