Český hydrometeorologický ústav: Nové zobrazení radarových dat zohledňuje dopad srážek na zemský povrch

10.10.2020 21:38 | Zprávy

Snímky z meteorologických radarů ČHMÚ dnes používá díky internetu a mobilním aplikacím široká veřejnost, jejíž hlavní motivací je určit, zda bude pršet nebo ne.

Český hydrometeorologický ústav: Nové zobrazení radarových dat zohledňuje dopad srážek na zemský povrch
Foto: ČHMÚ
Popisek: ČHMÚ

V současnosti nejčastěji využívaným produktem je maximální radarová odrazivost ve vertikálním sloupci, neboli MAX Z. Jeho výhodou je například rychlá identifikace nebezpečných bouřkových jader. Nicméně, ze své podstaty není tento produkt optimální pro určení, zda na daném místě na zemi skutečně prší. Daleko lépe si v tomto ohledu se srážkami na zemi poradí produkt, který zobrazuje odrazivost v konstantní výškové hladině 2 km nad hl. moře (tzv. CAPPI 2 KM).

Představujeme nové zobrazení produktu maximální radarové odrazivosti MAX Z (mask). Nově uvidíte plně sytou barvou jen ty oblasti, ve kterých podle produktu CAPPI 2 KM dopadají srážky na zemský povrch. Srážkové částice, které pravděpodobně na povrch nedopadají, jsou zobrazeny světlejší a méně sytou barvou. Typicky jsou to kovadliny konvektivních bouří nebo virga.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak je možné, že vás jako europoslance nepustili do budovy?

Napsal jste, že jste do budovy Evropského parlamentu ve Štrasburku nedojel. Přístup blokovala policie. To jako nepustili ani další? Nebo myslíte, že to vás jako kritika nepustili účelově? Jak je to vůbec možné?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Studenti ostrovské průmyslovky převzali ceny Prokopa Diviše a Digiše

16:32 ČEZ: Studenti ostrovské průmyslovky převzali ceny Prokopa Diviše a Digiše

Tři nejlepší studenti z prvního až třetího ročníku SPŠ Ostrov, a také tři nejlepší studenti z celé š…