Český nešvar, vykazujeme práci, která nebyla odvedena

05.06.2012 9:03

Mezi zaměstnanci, ale i podnikateli se rozmohl další český nešvar – vykazování práce, která nebyla odvedena a účtování služebních jízd, které ve skutečnosti neproběhly. S tímto problémem se za poslední rok nejčastěji potýkají malé firmy a živnostníci najímající si externisty.

Český nešvar, vykazujeme práci, která nebyla odvedena
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

„Časté jsou situace, kdy subdodavatelé zajišťující dopravu osob nebo materiálu, a naúčtují svému zadavateli jízdy, které ve skutečnosti vůbec neproběhly,“ popisuje jeden z posledních českých nešvarů, jenž kazí trh, Tomáš Hoplíček ze společnosti HI Software Development. Kvůli stále vysoké ceně pohonných hmot si firmy i živnostníci mnohem více hlídají faktury za dopravu a pořizují do aut speciální jednotky, které v systému Webdispečink zaznamenávají stav paliva v nádrži a počty ujetých kilometrů.

Firmy: bez podkladů z elektronické knihy jízd nebudeme proplácet faktury

„Například velkým stavebním společnostem došla trpělivost, protože jejich subdodavatelé si často účtovali práci a cesty navíc. Nyní to funguje tak, že zadavatelé vyžadují k faktuře doklad ze systému Webdispečink pro jednoznačné vykázání skutečných jízd,“ vysvětluje Hoplíček.

Cestovní kanceláře, které si najímají dopravce, nebo společnosti, jež si objednávají důležité zásilky a zboží, požadují po dopravních firmách on-line přístup k poloze vozidla. „Mají tak nejen kontrolu nad tím, kde se autobus s cestujícími nebo jejich zboží pohybuje, ale také pravdivý záznam o přesném počtu ujetých kilometrů. Systém Webdispečink je bičem na nepoctivé zaměstnance a firmy,“ říká Tomáš Hoplíček a dodává, že informace z elektronické knihy jízd používá jako podklad k fakturaci stále více firem a některé to mají dokonce uvedeno v podmínkách pro uzavření smlouvy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ číslo týdne: 30

19:02 ČEZ číslo týdne: 30

30 zemí světa staví, plánuje nebo projektuje jaderné reaktory.