Český rozhlas: Letní Rádio Retro bude s vůní dálek a knížek

21.06.2018 8:09

Se začátkem léta spustí Český rozhlas tematický stream uvádějící výběr archivních nahrávek tentokrát z rozmezí let 1952 a 2003. V prázdninovém programu se doplňují dva typické dovolenkové motivy – dálky a knížky. Rádio Retro připomene především literárně činné cestovatele, včetně dvojice Hanzelka a Zikmund nebo etnografa Miloslava Stingla.

Český rozhlas: Letní Rádio Retro bude s vůní dálek a knížek
Foto: red
Popisek: Český rozhlas

Digitální stream Rádio Retro, na kterém mohou posluchači naladit archivní materiály, přinese v letních měsících výběr pořadů zaměřených na cestování. „Vzhledem k dlouhodobé posluchačské oblibě takzvaných audioknih vycházíme vstříc milovníkům mluveného slova, a to v podobě, která na CD a mp3 nosičích ke koupi není,“ láká na nové Rádio Retro ředitel Programu Českého rozhlasu Ondřej Nováček. Slovesné pořady doplní výběr ze starých jazzových alb Counta Basieho, Glenna Millera, Charlieho Parkera, případně Karla Velebného, Luboše Andršta nebo Jiřího Stivína.

K největším vzácnostem historického zvukového fondu Českého rozhlasu patří záznam úplně poslední Čtvrthodinky inženýrů Hanzelky a Zikmunda z roku 1952, které předcházelo přibližně 700 pořadů vzniklých na základě materiálu z jejich první cesty. „Poslední odvysílaný pořad dvojice Hanzelka a Zikmund se do archivu dostal až v nedávné době z amatérského záznamu na nepříliš kvalitní, ale přesto cenné gramofonové desce,“ objasňuje dramaturg Rádia Retro Tomáš Černý.

K dalším velkým jménům cestovatelů zastoupeným v programu letního Rádia Retro patří Miloslav Stingl a jeho Deset zastavení z někdejších Stránek na dobrou noc natočených v roce 1981. Posluchači uslyší také Mikrofórum o reportážní cestě Pavla Jablonského do Nicaragui v roce 1984, pásmo o Albertu Vojtěchu Fričovi, vyprávění akademika Františka Běhounka o ztroskotání vzducholodi Italia v roce 1928 nebo Meteor o Emilu Holubovi. Z literátů pak Jindřišku Smetanovou nebo Evu Kantůrkovou.

Rádio Retro „Dálky a knížky“ vysílá od 21. června do 20. srpna na webu rozhlas.cz nebo v systému pozemního digitálního vysílání DAB. Zvuková smyčka se opakuje vždy po 28 hodinách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Generál Opata se v Bruselu zúčastnil jednání vojenských výborů EU a NATO

22:22 Armáda ČR: Generál Opata se v Bruselu zúčastnil jednání vojenských výborů EU a NATO

Ve dnech 21. a 22. května se náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata zúčastnil v B…