Český statistický úřad: Deficit vládních institucí za rok 2022 dosáhl 3,2 procenta HDP

23.10.2023 16:08 | Tisková zpráva

Na základě pravidelných konzultací Eurostat ověřil výsledek hospodaření a dluh vládních institucí, jež byly publikovány v rámci Rychlých informací 2. října 2023. Bylo potvrzeno, že saldo hospodaření sektoru vládních institucí skončilo v roce 2022 schodkem ve výši 3,2 % HDP, a zadlužení sektoru dosáhlo na konci roku 2022 úrovně 44,2 % HDP.

Český statistický úřad: Deficit vládních institucí za rok 2022 dosáhl 3,2 procenta HDP
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

„Eurostat na základě pravidelných konzultací ověřil schodek hospodaření vládních institucí za rok 2022 ve výši 217,9 mld. Kč a zadlužení sektoru vládních institucí na úrovni 44,2 % HDP,“ uvedla Helena Houžvičková, ředitelka odboru vládních a finančních účtů ČSÚ.

Notifikační tabulka deficitu a dluhu vládních institucí, Česká republika, 2019–2022:

tabulka

Na základě doporučení Eurostatu byl v Notifikačních tabulkách deficitu a dluhu vládních institucí změněn způsob zachycení transakcí týkajících se „Nástroje pro oživení a odolnost EU“ (Recovery and Resilience Facility). Tato změna byla bez dopadu na deficit a dluh vládních institucí.

Údaje za všechny členské státy Evropské unie byly publikovány na stránkách Eurostatu v pondělí 23. 10. 2023 v 11:00 hodin.

Notifikační tabulky deficitu a dluhu vládních institucí 2019-2022 najdete ZDE.

Poznámky: Notifikaci deficitu a dluhu vládních institucí sestavuje a předkládá Evropské komisi každá členská země Evropské unie vždy za čtyři uplynulé roky a formou projekce za běžný rok, a to vždy ke konci března a září. Projekci běžného roku sestavuje a publikuje Ministerstvo financí. Kvantifikace fiskálních ukazatelů je založena na metodice Evropského systému národních účtů (ESA 2010). Podle maastrichtských kritérií výše deficitu nesmí překročit 3 % a úroveň kumulovaného dluhu 60 % HDP.
Přebytek/deficit vládních institucí je výše čistých půjček (+) nebo výpůjček (-) v systému národního účetnictví. Ukazatel vyjadřuje schopnost sektoru v daném roce financovat (+) jiné sektory ekonomiky nebo potřebu tohoto sektoru být ostatními sektory financován (-).
Dluh vládních institucí představuje nominální výši konsolidovaných závazků sektoru vládních institucí vyplývající z emitovaného oběživa, přijatých vkladů, emitovaných dluhových cenných papírů a přijatých půjček. U cizoměnových dluhových nástrojů zajištěných proti měnovému riziku je ocenění provedeno na bázi smluvního kurzu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

střelba na FF

Dobrý den, kdy bude ukončeno vyšetřování střelby na FF? Netrvá vyšetřování nějak dlouho? A druhá věc, co mě zajímá je, zda stát nějak odškodnil nebo odškodní rodiny obětí? Já netvrdím, že za to stát může, ale je to to nejmenší, co můžete udělat.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Rallye Rejvíz 2024

22:04 Policie ČR: Rallye Rejvíz 2024

Trénovali to, co se skutečně stalo.